Pregled bibliografske jedinice broj: 329320
Hemodinamske promjene kod hemoragijskog šoka u nesplenektomiranih i splenektomiranih svinja te u svinja u kojih je učinjena autotransplantacija tkiva slezene.
Hemodinamske promjene kod hemoragijskog šoka u nesplenektomiranih i splenektomiranih svinja te u svinja u kojih je učinjena autotransplantacija tkiva slezene., 2006., doktorska disertacija, Veterinarski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 329320 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Hemodinamske promjene kod hemoragijskog šoka u nesplenektomiranih i splenektomiranih svinja te u svinja u kojih je učinjena autotransplantacija tkiva slezene.
(Cardiopulmonary effects of hemorrhagic shock in spleen intact, splenectomized and splenic autotransplanted pigs)
Autori
Vnuk, Dražen
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Veterinarski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
24.03
Godina
2006
Stranica
98
Mentor
Matičić, Dražen
Ključne riječi
hemoragijski šok; slezena; autotransplantacija; svinja
(hemorrhagic shock; spleen; autotransplantation; pigs)
Sažetak
Cilj ove disertacije bio je istražiti ulogu autotransplantata slezene za vrijeme hemoragijskog šoka. U 7 prasadi u općoj intravenskoj anesteziji učinjena je splenektomija, u 7 splenektomija i autotransplantacija tkiva slezene u omentum, a u 6 prasadi iz kontrolne skupine učinjena je samo laparotomija u bijeloj liniji. Šest tjedana nakon operacije u općoj inhalacijskoj anesteziji izazvan je hemoragijski šok iskrvarenjem 30% ukupnog volumena krvi. Prije iskrvarenja, neposredno nakon iskrvarenja, 20, 60 i 100 minuta nakon iskrvarenja mjeren je minutni volumen termodilucijskom metodom, arterijski krvni tlak invazivnom metodom, određivan je acido-bazni status arterijske i venske krvi, vađena je venska krv za određivanje hematokrita, hemoglobina, laktata, glukoze, ukupnih proteina, albumina i globulina te su određivane vrijednosti trijasa. Podaci su statistički obrađeni analizom varijance te Duncan-ovim testom. Tjelesna masa 6 tjedana nakon operacije u splenektomiranih životinja te životinja s autotransplantatom slezene bila je statistički značajno manja (p<0, 05) zbog pada imunosti te čestih dišnih i probavnih infekcija. Hemoragijski šok uzrokovao je pad arterijskog krvnog tlaka i pad minutnog volumena u svim grupama, ali najviše u splenektomiranih životinja te životinja s autotransplantatom tkiva slezene. Vrijednosti parametara koje nam ukazuju na transport kisika u organizmu potvrđuju nam da je došlo do smanjene opskrbe stanica kisikom te do prelaska na anaerobni metabolizam. Produkt anaerobnog metabolizma je laktat. Bitno je uočiti značajni porast vrijednosti laktata u serumu u splenektomiranih životinja te u životinja u kojih je učinjena autotransplantacija slezene. Vrijednost laktata u serumu naročito je porasla u životinja neposredno prije uginuća. Stoga možemo reći da vrijednost laktata u serumu može biti prognostički indikator za ishod bolesti. Vrijednosti hematokrita, hemoglobina te proteina u serumu nesplenektomiranih životinja ostale su iste ili su se povećale zbog utjecaja autotransfuzije krvi iz slezene. U splenektomiranih životinja te životinja u kojih je učinjena autotransplantacija slezene ove su se vrijednosti smanjile zbog translokacije izvanstanične tekućine iz intersticija u krvne žile. Razlika u rastu vrijednosti glukoze u krvi između nesplenektomiranih životinja te splenektomiranih životinja i životinja s autotransplantatom slezene objašnjava se većim stresom u splenektomiranih životinja i životinja s autotransplantatom slezene zbog jače izazvanog šoka. Nesplenektomirane životinje za razliku od splenektomiranih životinja te životinja u kojih je učinjena autotransplantacija slezene bile su hemodinamski stabilnije. Stoga možemo zaključiti da autotransplantat slezene nema bitan utjecaj na hemodinamske parametre pri hemoragijskom šoku.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Veterinarska medicina
POVEZANOST RADA
Projekti:
053-0532053-2051 - Regeneracija koštanog tkiva primjenom slobodnog grafta omentuma (Kos, Josip, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Veterinarski fakultet, Zagreb