Pregled bibliografske jedinice broj: 32903
Nivo anksioznosti u adolescenata ratom zahvaćenog područja i u mirnom području
Nivo anksioznosti u adolescenata ratom zahvaćenog područja i u mirnom području // Dječja i adolescentna psihijatrija između zdravstvene ustanove i škole : knjiga sažetaka / Rudan, Vlasta ; Špoljar-Vržina, Sanja M. ; Martić-Biočina, Sanja (ur.).
Zagreb: Hrvatsko antropološko društvo ; Hrvatsko društvo za dojenačku, dječju i adolescentnu psihijatriju, 1997. str. 15-16 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 32903 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Nivo anksioznosti u adolescenata ratom zahvaćenog
područja i u mirnom području
(The intensity of anxiety in adolescents in war
involved and paceful area)
Autori
Dadić-Hero, Elizabeta ; Ružić, Klementina ; Rubeša, Gordana ; Škarpa, Ivona
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Dječja i adolescentna psihijatrija između zdravstvene ustanove i škole : knjiga sažetaka
/ Rudan, Vlasta ; Špoljar-Vržina, Sanja M. ; Martić-Biočina, Sanja - Zagreb : Hrvatsko antropološko društvo ; Hrvatsko društvo za dojenačku, dječju i adolescentnu psihijatriju, 1997, 15-16
Skup
Prvi hrvatski kongres dječje i adolescentne psihijatrije
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 22.05.1997. - 24.05.1997
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
adolescencija : rat ; anksioznost
(adolescentio ; war ; axiety)
Sažetak
Period rata u našoj zemlji bitno je poremetio prilike življenja svakog pojedinca, bez obzira na njegovo sudjelovanje u ratu. Adolescencija je posebno osjetljivo razdoblje u kojem se poremećaji koji su ranije precipitirani ponovno aktiviraju i iskazuju se u vidu simptoma, sindroma, poremećaja ili prerastaju u bolest. Da li su i u kom obliku isti iskazani kod adolescenata u mirnom području i adolescenata u ratom zahvaćenom području vidjet ćemo u našem radu. Zbog toga smo ovim istraživanjem htjeli ispitati da li se anksioznost razlikuje kod adolescenata s intezivnim ratnim iskustvom i adolescenata iz ratom neugroženog područja. Očekujemo da će adolescenti sa više ratnih iskustava imati u prosjeku viši rezultat na skali za samoprocjenu nivoa anksioznosti (STAIx- 2). Ispitanici su 30 učenika i učenica u tri razreda gimnazije u Zadru, te 30 učenika i učenica u tri razreda gimnazije u Rijeci. Na osnovi dobivenih rezultata možemo zaključiti da neposredno ratno iskustvo nije rezultiralo nalazom povećane anksioznosti kod testirane skupine u odnosu na kontrolnu skupinu. Jedini statistički značajan rezultat za razinu anksioznosti dobiven je komparacijom muških i ženskih ispitanika kontrolne skupine, kada smo dobili da su muški ispitanici iskazali statistički značajno više rezultata na skali anksioznosti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita
POVEZANOST RADA
Projekti:
062026
Ustanove:
Medicinski fakultet, Rijeka
Profili:
Elizabeta Dadić-Hero
(autor)
Ivona Škarpa-Usmiani
(autor)
Gordana Rubeša
(autor)
Klementina Ružić
(autor)