Pregled bibliografske jedinice broj: 329010
IFLA-ine Smjernice za knjižnične usluge za bebe i djecu do tri godine: radna verzija
IFLA-ine Smjernice za knjižnične usluge za bebe i djecu do tri godine: radna verzija // Stručni skup: Roditelji s bebama i malom djecom - dobro došli u knjižnicu!
Zagreb, Hrvatska: Hrvatsko knjižničarsko društvo ; Knjižnica Medveščak, Zagreb, 2007. (predavanje, nije recenziran, pp prezentacija, stručni)
CROSBI ID: 329010 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
IFLA-ine Smjernice za knjižnične usluge za bebe i djecu do tri godine: radna verzija
(IFLA Guidelines for library services to babies and toddlers: the draft version)
Autori
Stričević, Ivanka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, pp prezentacija, stručni
Izvornik
Stručni skup: Roditelji s bebama i malom djecom - dobro došli u knjižnicu!
/ - : Hrvatsko knjižničarsko društvo ; Knjižnica Medveščak, Zagreb, 2007
Skup
Stručni skup: Roditelji s bebama i malom djecom - dobro došli u knjižnicu!
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 19.03.2007
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
knjižnične usluge za djecu do tri godine; smjernice za rad knjižnica; dječje knjižnice
(library services to children under three; guidelines for library work; children's libraries)
Sažetak
Činjenica da Međunarodni savez knjižničarskih društava i institucija (IFLA- International Federation of Library Associations and Institutions) radi Smjernice za knjižnične usluge za bebe i djecu do tri godine, te činjenica da ove smjernice ne izrađuje samo Sekcija knjižnica za djecu i mladež nego zajednički sedam sekcija iz područja javnih knjižnica, govori o tome kolika se važnost na međunarodnoj razini pridaje osiguravanju odgovarajućih knjižničnih usluga za najmlađu djecu i njihove roditelje. Službena verzija Smjernica bit će objavljena do ljeta 2007. godine. IFLA-ine smjernice uvijek su svojevrstan alat za djelovanje knjižničara u praksi, pa i ove smjernice, polazeći od toga zašto su važni rani poticaji u području pismenosti i čitanja, govore o tome što se očekuje od svake javne knjižnice i kako to provesti u praksi. Stoga sadrže i primjere dobre prakse iz svijeta kako bi knjižničari dobili poticaje za osmišljavanje usluga za svoje korisnike, upravo onih koje trebaju obitelji u njihovoj lokalnoj zajednici. U izlaganju će se poseban osvrt dati na tzv. ček-listu iz Smjernica koja je sažetak cjelokupnog teksta, ali i konkretan poticaj svima da se zapitaju što već rade, a što bi i kada mogli i trebali raditi kako bi se oživotvorilo pravo svakog djeteta na odgovarajuće poticaje u ranoj dobi. Finalna verzija Smjernica dogovorena je na međunarodnom sastanku koji su početkom ožujka 2007. godine u Zagrebu održali predsjednici i tajnici IFLA-inih sekcija koje djeluju u okviru Odjela javnih knjižnica: narodne knjižnice, knjižnice za djecu i mladež, školske knjižnice, knjižnice metropola, knjižnice za slijepe, knjižnične usluge za multikulturalne sredine i knjižnične usluge za osobe s posebnim potrebama.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Informacijske i komunikacijske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
269-1221210-0728 - Čitateljske navike i informacijske potrebe građana Hrvatske (Jelušić, Srećko, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Sveučilište u Zadru
Profili:
Ivanka Stričević
(autor)