Pregled bibliografske jedinice broj: 328510
Utjecaj dodatnog atletskog vježbanja na motoričke sposobnostik sedmogodišnjih djevojčica
Utjecaj dodatnog atletskog vježbanja na motoričke sposobnostik sedmogodišnjih djevojčica // II. međunarodni simpozium nove tehnologije u sportu : zbornik naučnih i stručnih radova / Smajlović, Nusret (ur.).
Sarajevo: Univerzitet u Sarajevu, Fakultet sporta i tjelesnog odgoja, 2007. str. 113-116 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 328510 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj dodatnog atletskog vježbanja na motoričke sposobnostik sedmogodišnjih djevojčica
(The Influence of the Athletic-based-physical Exercising on Motor Abilities in 7-year-old Girls)
Autori
Maleš, Boris ; Žuvela, Frane ; Ravančić, Dijana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
II. međunarodni simpozium nove tehnologije u sportu : zbornik naučnih i stručnih radova
/ Smajlović, Nusret - Sarajevo : Univerzitet u Sarajevu, Fakultet sporta i tjelesnog odgoja, 2007, 113-116
ISBN
978-9958-606-34-2
Skup
Međunarodni simpozium nove tehnologije u sportu (2 ; 2007)
Mjesto i datum
Sarajevo, Bosna i Hercegovina, 13.04.2007. - 15.04.2007
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
atletski trening; učenice; promjene
(track and field athletic training; scholars; changes)
Sažetak
Da bi se utvrdila učinkovitost dodatnog atletskog vježbanja na promjene motoričkih sposobnosti uzorak od 82 sedmogodišnje djevojčice testiran je s 10 standardnih motoričkih testova na početku i na kraju devetomjesečnog tretmana. Uzorak ispitanica je podijeljen je u dvije skupine: eksperimentalnu skupinu djevojčica (N=33) koje su osim tri sata redovite nastave TZK-e tjedno polazili i tri trenažne jedinice dodatnog atletskog vježbanja, te kontrolnu skupinu (N=49) koju su sačinjavale djevojčice koje su pohađale samo redovitu nastavu TZK-e. Kontrolna i eksperimentalna skupina ispitanica razlikovale su se već u inicijalnom mjerenju, a značajno bolji rezultati eksperimentalne skupine nastali su vjerojatno kao posljedica povećanog kretanja djevojčica koje su se uključile u atletsku školu. Između inicijalnog i finalnog mjerenja kod kontrolnog i ekperimentalnog uzorka ispitanica utvrđene su značajne promjena u svim primijenjenim varijablama. Razlike između tretiranih skupina nakon devetomjesečnog tretmana još su više izražene nego u inicijalnom mjerenju. Atletsko vježbanje nije dodatno utjecalo na razvoj fleksibilnosti, eksplozivne snage (tipa bacanje) i frekvencije gornjih ekstremiteta, a usporeniji razvoj je vjerojatno nastao zbog disbalansa u primjenama operatora koji aktiviraju donje i/ili gornje ekstremitete. Za zaključiti je da se nastale pozitivne promjene kod djevojčica eksperimentalne skupine, uz neizostavno djelovanja rasta i razvoja, zasigurno mogu pripisati efektima posebno programiranog atletskog tretmana. Na osnovu dobivenih rezultata može se pretpostaviti da u dobi od 7-8 godina djevojčicama nije dovoljna jedina kineziološka angažiranost na redovitoj nastavi TZK-e kako bi se ostvarili adekvatni učinci na razvoj motoričkih sposobnosti. Za razvoj antropoloških obilježja kao i zdravlje djeteta potrebna je puno veća aktivnost kao što je to dodatno vježbanje u sportskim školama, a atletski operatori svakako trebaju biti zastupljeni u znatnoj mjeri
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pedagogija
POVEZANOST RADA
Projekti:
315-1773397-3332 - Laboratorijski mjerni instrumenti u kineziologiji (Maleš, Boris, MZOS ) ( CroRIS)
315-1773397-3333 - Mjerenje motoričkih znanja u kineziologiji (Miletić, Đurđica, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Split