Pregled bibliografske jedinice broj: 325833
Tehnologija proširivanja cijevi
Tehnologija proširivanja cijevi // Naftaplin : znanstveno-stručno glasilo Hrvatske udruge naftnih inženjera i geologa, 4 (2007), 12; 87-105 (podatak o recenziji nije dostupan, pregledni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 325833 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Tehnologija proširivanja cijevi
(Expandable Tubular Technology)
Autori
Krištafor, Zdenko ; Omrčen, Božidar ; Treščec, Marko
Izvornik
Naftaplin : znanstveno-stručno glasilo Hrvatske udruge naftnih inženjera i geologa (1334-840X) 4
(2007), 12;
87-105
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, znanstveni
Ključne riječi
proširive cijevi; lineri i pješčani filtri; vreteno za proširivanje; rotirajuća alatka za proširivanje; Enventure Global Technology
(expandable tubulars; liners and sand screens; expandable cone; compliant rotary expansion system (CRES); Enventure Global Technology)
Sažetak
U prošlosti su ponekad inovacije značajno izmijenile tehnologiju izrade bušotina.U proteklih nekoliko godina postignut je značajan napredak u dizajnu bušotina. Ukratko, razvijena je metoda kojom je moguće unutar kanala bušotine proširiti zaštitne cijevi. U ovom će se radu pojasniti kako ta nova tehnologija može pomoći u nekoliko područja izrade kanala bušotine. U dubokim bušotinama, pogotovo onima na moru, mogućnost proširivanja zaštitnih cijevi omogućuje očuvanje unutrašnjeg promjera kanala. Također, umanjuje se posljedica kontinuiranog smanjenja promjera bušotine u odnosu na konvencionalni način zacjevljenja i omogućuje se izrada bušotina manjega promjera uz sigurno dosezanje ležišta. U starijim ležištima u kojima zaštitne cijevi iz bilo kojih razloga više ne posjeduju svoja prvobitna mehanička svojstva (korozija, erozija), tehnologijom proširenja zaštitnih cijevi moguće ih je nadomjestiti uz neznatni gubitak unutrašnjeg promjera. Proširivanje pješčanih filtra gotovo na unutrašnji promjer bušotine zaustavlja proizvodnju pijeska iz ležišta eliminirajući eroziju i začepljenje proizvodne opreme, ali i umanjuje pad tlaka na ulazu u kanal. Danas šest tvrtki, od kojih su dvije najveće (Enventure Global Technology i Weatherford) predmet razmatranja u ovom radu, razvijaju tehnologiju proširivanja cijevi (zaštitnih cijevi, linera i pješčanih filtra). Navedene tvrtke nisu interesantne samo zato što su predvodnici ove nove tehnologije, već i zbog različitog pristupa proširivanju cijevi. Tvrtka Enventure kao alatku kojom proširuje cijevi koristi kruto vreteno stožastog oblika, dok tvrtka Weatherford koristi alatku također stožastog oblika, ali s valjcima. Prva razvija tehnologiju proširivanja cijevi od dna prema vrhu, a proširenje se ostvaruje na račun skraćivanja niza, dok je debljina stijenki samo neznatno smanjena. Takvim načinom proširivanja vanjski promjer cijevi je neznatno manji od unutrašnjeg promjera prethodne kolone ili kanala bušotine. Mehanički i hidraulički integritet ostvaren je pomoću posebnih elastomera. S druge strane, tvrtka Weatherford razvija postupak proširivanja cijevi od vrha prema dnu i stoga se povećanje promjera ostvaruje stanjivanjem stijenki cijevi. Iako na prvi pogled djeluje kao nedostatak, zbog prirode alatke za proširivanje koja rotira i na kojoj neovisno rotiraju valjci, zaštitne cijevi su doslovno utisnute u prethodnu kolonu ili kanal čime se eliminira prstenasti prostor i ostvaruje mehanički i tlačni integritet čitavog sustava. Na osnovi ove nove tehnologije razvijeni su brojni komercijalni proizvodi koje je moguće proširiti unutar kanala bušotine i koji su osnovni predmet zanimanja ovoga rada.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Rudarstvo, nafta i geološko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
195-1951390-1394 - Istraživanje međudjelovanja bušotinskih fluida i stijena (Gaurina-Međimurec, Nediljka, MZOS ) ( CroRIS)
195-1951390-1397 - Razvoj i primjena novih tehnologija pri izradi i opremanju bušotina (Simon, Katarina, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Rudarsko-geološko-naftni fakultet, Zagreb
Profili:
Zdenko Krištafor
(autor)