Pregled bibliografske jedinice broj: 325536
Analiza utjecaja situacijskih parametara na učinkovitost igre u rotaciji na EP kadeta u odbojci
Analiza utjecaja situacijskih parametara na učinkovitost igre u rotaciji na EP kadeta u odbojci, 2007., magistarski rad, Kineziološki fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 325536 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Analiza utjecaja situacijskih parametara na učinkovitost igre u rotaciji na EP kadeta u odbojci
(Analysis on influence of situational parameters on play efficiency in rotation on European youth volleyball championship)
Autori
Đurković, Tomislav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, magistarski rad
Fakultet
Kineziološki fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
18.07
Godina
2007
Stranica
100
Mentor
Marelić, Nenad
Ključne riječi
Odbojka; diskriminacijska analiza; situacijski parametri; rotacije
(Volleyball; discriminative analysis; situational parameters; rotations)
Sažetak
Istraživanje je izvršeno na uzorku od 19 utakmica odigranih na Europskom odbojkaškom prvenstvu za kadete u Zagrebu 2003 godine. Svaka utakmica analizirana je zasebno za svaku ekipu te je na taj način dobiveno 38 entiteta. Cilj istraživanja je utvrditi da li postoje statistički značajne razlike na temelju analiziranih situacijskih parametara igre (servis, prijem servisa, blok, obrana, napad nakon prijema servisa, kontranapad) među kadetskim reprezentacijama koje su igrale u polufinalu (plasman od 1. – 4. mjesta) i ostalih reprezentacija (plasman od 5 .– 8. mjesta) u svakoj od šest rotacija zasebno te sumarno u tri rotacije kada je dizač u prednjoj „ zoni“ ( zone 4, 3 i 2) i sumarno u tri rotacije kada je dizač u zadnjoj „ zoni“ ( zone 1, 6 i 5). U rotacijama 4 i 1 na temelju 6 varijabli koje su predstavljale faze odbojkaške igre nije dobiveno značajno razlikovanje ovih dviju skupina. U rotacijama 5, 3 i sumarnoj rotaciji 4-3-2, kanoničke diskriminacijske funkcije dobivene „ Standardnom“ metodom značajno razlikuju skupinu polufinalista od skupine ostalih ekipa. Značajnost je na razini (p<0.01) za rotacije 5 i 3 te na razini (p<0.05) za sumarnu rotaciju 4-3-2. U rotacijama 6, 2 i sumarnoj rotaciji 1-6-5, kanoničke diskriminacijske funkcije dobivene „ Forward Stepwise“ metodom značajno razlikuju grupu polufinalista od skupine ostalih ekipa. Značajnost je na razini (p<0.01) za rotacije 2 i za sumarnu rotaciju 1-6-5 te na razini (p<0.05) za rotaciju 6. Gledajući sa aspekta kompleksa igre možemo zaključiti da na osnovu varijabli/faza igre Kompleksa 2 možemo puno bolje razlikovati ove dvije skupine. Kada analiziramo vrijednosti na razini faza onda se može vidjeti da je najveće projekcije na diskriminativne funkcije imala varijabla SERVIS, zatim varijabla NAPAD, varijabla BLOK, te varijable KONTRANAPAD i PRIJEM.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Računarstvo, Pedagogija