Pregled bibliografske jedinice broj: 325278
Obrazovanje za zaštitu spomenika na Filozofskom fakultetu u Zagrebu
Obrazovanje za zaštitu spomenika na Filozofskom fakultetu u Zagrebu // Međunarodno savjetovanje o konzervatorsko-restauratorskoj djelatnosti - ICOR / Janja Ferić Balenović (ur.).
Zagreb: Hrvatski restauratorski zavod Vlade Republike Hrvatske, 2010. str. 277-280 (predavanje, nije recenziran, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 325278 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Obrazovanje za zaštitu spomenika na Filozofskom fakultetu u Zagrebu
(Education for heritage protection at Faculty of Humanities and Social Sciences University of Zagreb)
Autori
Ivo Maroević, Zlatko Jurić, Frano Dulibić
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Međunarodno savjetovanje o konzervatorsko-restauratorskoj djelatnosti - ICOR
/ Janja Ferić Balenović - Zagreb : Hrvatski restauratorski zavod Vlade Republike Hrvatske, 2010, 277-280
ISBN
978-953-7389-09-3
Skup
Međunarodno savjetovanje o konzervatosrko-restauratorskoj djelatnosti - ICOR
Mjesto i datum
Ludbreg, Hrvatska, 18.10.2006. - 21.10.2006
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
zaštita spomenika; obrazovanje
(heritage protection; education)
Sažetak
Povijest obrazovanja u području zaštite spomenika na Filozofskom fakultetu u Zagrebu počinje 1950. godine kada prof. Tihomil Stahuljak počinje predavati taj predmet. Tek 2002. utemeljena je Katedra za zaštitu kulturne baštine gdje se studenti obrazuju za rad u konzervatorskoj struci, odnosno, upoznaju s temeljnim problemima i teoretskim postavkama zaštite spomenika. Izbori u nastavna i znanstvena zvanja budućih i sadašnjih nastavnika u obrazovnim procesima u okviru moguće visokoškolske nastave za konzervatorsko-restauratorsku struku odvijaju se, ili bi se trebali odvijati, na tri različita načina i po različitim kriterijima (zaštita graditeljskog nasljeđa, zaštita umjetničke baštine i restauracija), što može utjecati i na strukturu studija. O visokoškolskom obrazovanju u konzervatorskoj i restauratorskoj struci u Hrvatskoj pisalo se iznimno malo (Marasović 1978/9, Sekulić 1982/3, Nikolić 1994/5, Malinar 1996/7.) Prijedlog studija za školovanje stručnjaka za zaštitu kulturne baštine (objavljen 1997.) nije dobio podršku na sveučilištu i Ministarstvu kulture. Usmjerenje Zaštite spomenika organizirano je na poslijediplomskom studiju povijesti umjetnosti od 2003. godine gdje je to usmjerenje u tri godine studija upisalo gotovo 50 studenata. U novom, diplomskom dijelu studija prema reformiranom programu (tzv. Bolonjski program) ponuđen je konzervatorski modul na 4 i 5 godini studija. I dalje ostaje potreba usaglašavanja oko studijskog programa s obzirom na potrebe u ovom području i to na razini svih individualnih ustanova, prije svega između Ministarstva, strukovnih udruženja i visokoškolskih ustanova u Hrvatskoj.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest umjetnosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
130-1301080-1079 - Hrvatska umjetnost od klasicizma do postmoderne (Maković, Zvonko, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb
Profili:
Frano Dulibić
(autor)