Pregled bibliografske jedinice broj: 324961
Polimorfizmi gena za vitamin D receptor i sklonost oboljevanju od šećerne bolesti tip 1
Polimorfizmi gena za vitamin D receptor i sklonost oboljevanju od šećerne bolesti tip 1 // Pediatria Croatica / Hrvatsko pedijatrijsko društvo i Hrvatsko društvo za školsku i sveučilišnu medicinu Hrvatskog lječničkog zbora (ur.).
Zagreb, 2007. str. 141-142 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 324961 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Polimorfizmi gena za vitamin D receptor i sklonost oboljevanju od šećerne bolesti tip 1
(Polymorphism of the vitamin D receptor gene and susceptibiliity to type 1 diabetes)
Autori
Zemunik, Tatijana ; Boraska, Vesna ; Škrabić, Veselin
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Pediatria Croatica
/ Hrvatsko pedijatrijsko društvo i Hrvatsko društvo za školsku i sveučilišnu medicinu Hrvatskog lječničkog zbora - Zagreb, 2007, 141-142
Skup
4. hrvatski kongres iz humane genetike s međunarodnim sudjelovanjem
Mjesto i datum
Malinska, otok Krk, Hrvatska, 18.10.2007. - 20.10.2007
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Šećerna bolest tip 1; vitamin D receptor; polimorfizam; TDT; Hrvatska
(Type 1 diabetes mellitus; vitamin D receptor; polymorphism; TDT; Croatia)
Sažetak
Šećerna bolest tip 1 (T1ŠB) je progresivna, T-stanicama posredovana autoimuna bolest koja nastaje selektivnim uništenjem β stanica gušterače. Nastanak i tijek bolesti određuju genetski i čimbenici okoliša. Vitamin D i njegovi aktivni metaboliti potiču stvaranje i izlučivanje inzulina, djeluju imunosupresivno sprječavajući aktivaciju T limfocita te štiteći beta stanicu od oštećenja upalnim citokinima. Vitamin D receptor (VDR) posreduje u biološkom djelovanju vitamina D usklađujući transkripcijska događanja unutar ciljnih stanica. Nekoliko studija je u različitim populacijama pokazalo povezanost polimorfizama gena za VDR i sklonost obolijevanju od T1ŠB. Do sada su napravljene tri studije u stanovništvu Dalmacije i analizirano 130- 160 obitelji s djetetom oboljelim od T1ŠB. Naši rezultati analize 5 polimorfnih biljega BsmI, TaqI, ApaI, Tru9I i FokI ukazuju da se distribucija frekvencije genotipova polimorfnog biljega TaqI i FokI znakovito razlikovala između ispitivane i kontrolne skupine (X2=8.04, pp=0.018 ; X2=10.646, p=0.0049) zbog učestalije pojave genotipa tt i ff među oboljelima. Genotip BBAAtt bio je četiri puta zastupljeniji među oboljelima u odnosu na kontrolnu skupinu što se povezuje sa izraženijom sklonosti obolijevanju od T1ŠB kod takvih osoba dok se je haplotip FbATu pokazao kao protektivan (p=0.00163). U obiteljskoj studiji analize prijenosa alela sa zdravih roditelja na oboljelo potomstvo pokazano je da je znakovito rjeđi prijenos manje zastupljenog alela polimorfnog biljega Tru9I sa majke na potomstvo (p=0.0263), te potvrđeno da se haplotipne kombinacije BsmI i Tru9I nasljeđuju zajedno (p=0.0058).
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Temeljne medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
216-1080315-0293 - Genetska epidemiologija šećerne bolesti tip 1 u populaciji Hrvatske (Zemunik, Tatijana, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Medicinski fakultet, Split