Pregled bibliografske jedinice broj: 324515
Utjecaj talka kao kompatibilizatora na toplinska i mehanička svojstva TPU/PP mješavina
Utjecaj talka kao kompatibilizatora na toplinska i mehanička svojstva TPU/PP mješavina // XX. jubilarni hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera : knjiga sažetaka= Book of abstracts / Vrsalović Presečki, Ana ; Findrik, Zvjezdana (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2007. str. 162-162 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 324515 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj talka kao kompatibilizatora na toplinska i mehanička svojstva TPU/PP mješavina
(Effect of talc as compatibilizer on thermal and mechanical properties of TPU/PP blends)
Autori
Govorčin Bajsić, Emi ; Rek, Vesna ; Leskovac, Mirela
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
XX. jubilarni hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera : knjiga sažetaka= Book of abstracts
/ Vrsalović Presečki, Ana ; Findrik, Zvjezdana - Zagreb : Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2007, 162-162
ISBN
978-953-6894-29-1
Skup
Jubilarni hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera (20 ; 2007)
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 26.02.2007. - 01.03.2007
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
termoplastični poliuretan; polipropilen; talk; kompatibilizacija; toplinska svojstva; mehanička svojstva
(thermoplastic polyurethane; polypropylene; talc; compatibilization; thermal properties; mechanical properties)
Sažetak
Umiješavanjem mineralnih punila u termoplaste smanjuje se međupovršinska napetost, dobiva se bolja morfologija mješavina što ima za posljedicu poboljšanje procesa preradbe i primjenskih svojstava konačnog materijala.Također je poznato da mineralna punila poboljšavaju krutost polimera i smanjuju njihovu žilavost. Faktori koji utječu na svojstva takvih sustava su priroda polimera, veličina mineralnih čestica kao i njihova raspodjela, disperzija i orjentacija čestica u polimernoj strukturi. Interakcije između mineralnih čestica i makromolekulnih lanaca moraju biti prisutne na cijeloj međupovršini [1]. U radu su prikazani rezultati istraživanja utjecaja talka kao kompatibilizatora za mješavine elastoplastomernog poliuretana (TPU) i polipropilena (PP). Naša predhodna istraživanja [2] provedena na ovom sustavu pokazala su da je PP djelomično kompatibilan s TPU uslijed slabih međupovršinskih interakcija i adhezije između nepolarne kristalaste faze i polarne elastične faze. Mješavine TPU-a i PP bez dodatka talka (TPU/PP mješavine) i s dodatkom talka (TPU/T/PP mješavine), kao i čiste komponente (TPU i PP ) priređene su u laboratorijskom dvopužnom Haake Record 90 ekstruderu, na temperaturama 170-180-180-200 °C uz frekvenciju vrtnje od 60 min-1. Sastav istraženih mješavina bio je:TPU/PP= 80/20, 50/50 i 20/80 mas.% i mješavina TPU/T/PP= 80/5/20, 50/5/50 i 20/5/80 mas.%. Istražena su toplinska i mehanička svojstva kao i kompatibilnost i stupanj kristalnosti TPU/PP i TPU/T/PP mješavina primjenom diferencijalno pretražne kalorimetrije (DSC), dinamičko mehaničke analize (DMA) i testa rasteznog ispitivanja. Pomak staklišta na višu (TPU) odnosno nižu (PP) temperaturu dobiven DSC metodom govori nam o boljoj kompatibilnosti TPU-a i PP dodatkom talka. Visoki stupanj kristalnosti koji je dobiven za TPU/PP mješavine dodatkom talka, može se pripisati nukleacijskom učinku u PP uslijed čestica talka. Krivulje modula pohrane (E') pomaknute su na više vrijednosti što ukazuje na dodatno povećanje krutosti dodatkom talka . Dodatak talka u TPU/PP mješavine dovodi do sniženje prekidnog istezanja što upućuje na izvjesne interakcije na međupovršini polimer/punilo/polimer.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
125-1252971-2575 - Inženjerstvo površina i međupovršina nanočestica u adhezijskim nanomaterijalima (Leskovac, Mirela, MZOS ) ( CroRIS)
125-1252971-2578 - Modifikacija i stabilnost višefaznih polimernih sustava (Govorčin-Bajsić, Emi, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb