Pregled bibliografske jedinice broj: 322785
Što je nacija ustaškim intelektualcima?
Što je nacija ustaškim intelektualcima? // Nacija i nacionalizam u hrvatskoj povijesnoj tradiciji / Cipek, Tihomir ; Vrandečić, Josip (ur.).
Zagreb: Alinea, 2007. str. 265-304
CROSBI ID: 322785 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Što je nacija ustaškim intelektualcima?
(What is "Nation" to Ustasha Intellectuals?)
Autori
Aralica, Višeslav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Nacija i nacionalizam u hrvatskoj povijesnoj tradiciji
Urednik/ci
Cipek, Tihomir ; Vrandečić, Josip
Izdavač
Alinea
Grad
Zagreb
Godina
2007
Raspon stranica
265-304
ISBN
978-953-180-152-2
Ključne riječi
Ustaški intelektualci, nacija, seljački narod, jezik, krvno podrijetlo, mistična zajednica, makrosantropos, nacija i država, liberalizam, nacionalizam
(Ustasha intellectuals, nation, peasant people, language, blood origin, mistical community, makrosanthropos, nation and state, liberalism, nationalism)
Sažetak
Razmišljanja hrvatskih intelektualaca one političke struje koja će tijekom II. svjetskog rata podržati stvaranje NDH i sudjelovati u njezinom stvaranju i djelovanju moraju se razmatrati kao dio općeeuropskih misaonih tokova. U ovome slučaju, govorimo o promišljanjima tih intelektualaca o problemu nacije i nacionalizma. Ta su promišljanja kretala od pitanja što je nacija, odnosno koji su njezini bitni činioci, odgovor kojega bi trebao značiti smjernicu prema krajnjem cilju – stvaranju države. Preuzevši odbacivanje objektivinih činitelja u formiranju nacije i njezinu određenju, koje su baštinili od europskih liberalnih mislilaca, ti će intelektualci kao bitnu odrednicu istaknuti političku volju, shvaćenu kao volju za stvaranjem nacionalne države. Nositelj volje bio je nacionalistički pokret čiji je politički cilj bila takva država. Ta je odrednica značila ne samo poveznicu dva osnovna politička pojma modernoga doba – države i nacije – već je umnogome odredila prirodu države koja je kao rezultat teorijskog promišljanja i političkog djelovanja trebala nastati. Ukoliko o volji ovisi postojanje nacije, onda nacionalna država ovisi o postojanju, uzdržavanju te iste volje – odatle slijedi da država izjednačena s nacijom mora biti totalitarna, s nacionalističkim pokretom koji postaje izjednačen i s nacijom i s državom.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest
POVEZANOST RADA
Projekti:
019-0190609-0579 - Nezavisna Država Hrvatska 1941-1945. - sociokulturni i komunikacijski aspekti (Kisić-Kolanović, Nada, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Hrvatski institut za povijest, Zagreb
Profili:
Višeslav Aralica
(autor)