Pregled bibliografske jedinice broj: 322532
Politička gramatika federalizma i hrvatsko iskustavo
Politička gramatika federalizma i hrvatsko iskustavo // Zbornik radova Pravnog fakulteta u Splitu, 44 (2007), 2; 161-175 (podatak o recenziji nije dostupan, izvorni znanstveni rad, ostalo)
CROSBI ID: 322532 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Politička gramatika federalizma i hrvatsko iskustavo
(Political grammar of federalism and croatian experience)
Autori
Bačić, Arsen
Izvornik
Zbornik radova Pravnog fakulteta u Splitu (0584-9063) 44
(2007), 2;
161-175
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, izvorni znanstveni rad, ostalo
Ključne riječi
Federalizam; federalno načelo; Hrvatska
(Federalism. federal principle; Croatia)
Sažetak
Za razliku od većine europskih zemalja klasičnog ustavnog prava koje su gradile ustavnu demokraciju bez federalizma, Hrvatsku je tijekom ustavnog razvoja u 20. stoljeću obilježilo gotovo polustoljetno iskustvo života u saveznoj državi socijalističkog tipa. Iako je najveći dio života FNRJ, odnosno SFRJ (1945.-1990.), a s njom i Hrvatska prakticirala fasadni federalizam njeni su akteri volens-nolens ipak imali priliku otkrivati političku kulturu federalizma. Može li hrvatsko iskustvo teorije i prakse federalnog načela biti od koristi u nastojanjima ulaska Republike Hrvatske u europske integracije? Stajalište je autora da tome nastojanju doprinosi svaka ona akcija koja nadilazi tradicionalne pozitivističke kanone i potencijal federalnog načela sagledava kao otvoreni koncept utemeljen na potrebi očuvanja identiteta i različitosti Hrvatske u EU kao složenoj asocijaciji europskih država kojoj je ustavna tolerancija prvo načelo.
Izvorni jezik
Slv
Znanstvena područja
Pravo
POVEZANOST RADA
Projekti:
018-0000000-1097 - Konstitucionalizam i legislatura: tendencije hrvatskog parlamentarizma (Bačić, Arsen, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Pravni fakultet, Split
Citiraj ovu publikaciju:
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- Social Sciences Index
- Curren Legal Theory
- IFLP