Pregled bibliografske jedinice broj: 322464
Dinamika vegetacije i biljna raznolikost kamenjarskih pašnjaka na otoku Pagu
Dinamika vegetacije i biljna raznolikost kamenjarskih pašnjaka na otoku Pagu, 2008., magistarski rad, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 322464 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Dinamika vegetacije i biljna raznolikost kamenjarskih pašnjaka na otoku Pagu
(Vegetation dynamics and plant diversity on the rocky pastures on the island of Pag)
Autori
Ljubičić, Ivica
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, magistarski rad
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
15.02
Godina
2008
Stranica
118
Mentor
Britvec, Mihaela
Ključne riječi
Flora; Dinamika vegetacije; Pašnjak; Pag
(flora; vegetation dynamics; pasture; island of Pag)
Sažetak
U radu je istraživana samonikla vaskularna flora kamenjarskih pašnjaka otoka Paga, a također i dinamika vegetacije metodom daljinskih istraživanja. Primjenjene su uobičajene metode identifikacije, prikupljanja i bilježenja biljaka prilikom istraživanja flore. Načinjena je taksonomska analiza i sistematski pregled flore, te analiza flornih elemenata i životnih oblika. Izdvojene su rijetke, ugrožene i osjetljive svojte. Dinamika vegetacije kamenjarskih pašnjaka istraživana je pomoću aero i satelitskih snimaka otoka, načinjenih u različitim vremenskim razdobljima što je omogućilo njihovo korištenje u prostornim analizama. Tijekom istraživanja 2005. i 2006. godine, ustanovljena je 331 biljna svojta (296 vrsta, 34 podvrste i 1 varijetet) u okviru 201 roda i 51 porodice. Od tog broja, 287 svojti je prethodno zabilježeno a 44 svojte se navode prvi put za istraživano područje. Većina biljaka pripada porodicama Poaceae, Asteraceae, Fabaceae, Lamiaceae i Liliaceae. Analizom flore utvrđena je najveća zastupljenost mediteranskog flornog elementa (52, 6%). Dominacija hemikriptofita (37, 2%) karakteristična je za travnjačku floru, a relativno velika zastupljenost terofita (31, 7%) ukazuje na veliki utjecaj eumediteranske zone. Na istraživanom području utvrđeno je 20 ugroženih i osjetljivih te 23 endemične svojte. Sukcesijski stadij makije je u istraživanom periodu od 1963. g. do 2004. godine znatno prisutan, što ukazuje na napuštanje tradicionalnog načina gospodarenja na kamenjarskim pašnjacima otoka Paga.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
178-1780469-2276 - Biljna raznolikost i hranidbena vrijednosti ovčjih pašnjaka jadranskog područja (Britvec, Mihaela, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb