Pregled bibliografske jedinice broj: 322402
RAZLIČITI KATALIZATORI U OBRADI PAMUČNE TKANINE S LIMUNSKOM KISELINOM
RAZLIČITI KATALIZATORI U OBRADI PAMUČNE TKANINE S LIMUNSKOM KISELINOM // 1. znanstveno - stručno savjetovanje Tekstilna znanost i gospodarstvo / Bischof Vukušić, Sandra (ur.).
Zagreb: Tekstilno - tehnološki fakultet, 2008. str. 137 - 140 (poster, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 322402 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
RAZLIČITI KATALIZATORI U OBRADI PAMUČNE TKANINE S LIMUNSKOM KISELINOM
(CITRIC ACID WITH VARIOUS CATALYSTS IN DURABLE FINISHING COTTON FABRIC)
Autori
Flinčec Grgac, Sandra ; Bischof Vukušić, Sandra ; Katović, Drago
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
1. znanstveno - stručno savjetovanje Tekstilna znanost i gospodarstvo
/ Bischof Vukušić, Sandra - Zagreb : Tekstilno - tehnološki fakultet, 2008, 137 - 140
ISBN
978-953-7105-23-5
Skup
Tekstilna znanost i gospodarstvo
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 26.01.2008
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
celulozni materijal; visoko oplemenjivanje; katalizatori; limunska kiselina; postojanost obrade
(cellulose material; textile finishing; citric acid; laundering durabilitz)
Sažetak
U poslijednih 75 godina svjedoci smo razvoja niza aktualnih trendova koji daju izuzetno oplemenjen izgled pamučnoj tkanini i nakon procesa pranja. Polikarboksilne kiseline su učinkovita sredstva pri umrežavanju s celuloznim materijalima te s obzirom da ne sadrže formaldehid postale su zamjenska sredstva za formaldehidne spojeve koji se koriste u procesima visokog oplemenjivanja. U ovom radu smo pamučnu tkaninu obradili s limunskom kiselinom uz tri različita katalizatora. U prethodnim istraživanjima uz limunsku kiselinu smo koristili natrijev hipofosfit (SHP) kao katalizator, a u ovom radu je nastojanje na zamjeni SHP-a s Na4P2 O7 X 10 H2 0 i NaH2 PO4 x H2O. Tkanina je tretirana vodenom otopinom koja sadrži limunsku kiselinu i jedan od tri navedena katalizatora, tada je sušena vručim zrakom što je izazvalo esterifikaciju i umrežavanje celuloze s limunskom kiselinom. U radu je ispitana otpornost na gužvanje, čvrsoća te stupanj požućenja visoko oplemenjene tkanine prije i nakon pet pranja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Tekstilna tehnologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
117-1171419-1407 - Alternativni ekološki povoljni procesi i metode kemijske modifikacije celuloze (Katović, Drago, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Tekstilno-tehnološki fakultet, Zagreb