Pregled bibliografske jedinice broj: 322319
Adolf Dragičević, Dražen Dragičević: "Doba kiberkomunizma, visoke tehnologije i društvene promjene"
Adolf Dragičević, Dražen Dragičević: "Doba kiberkomunizma, visoke tehnologije i društvene promjene" // Zbornik radova Pravnog fakulteta u Splitu, 44 (2007), 1 (84); 143-146 (podatak o recenziji nije dostupan, prikaz, stručni)
CROSBI ID: 322319 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Adolf Dragičević, Dražen Dragičević: "Doba kiberkomunizma, visoke tehnologije i društvene promjene"
(Adolf Dragičević, Dražen Dragićević, "The Era of Cybercommunism, High Technologies and Social Changes")
Autori
Jeknić, Ranka
Izvornik
Zbornik radova Pravnog fakulteta u Splitu (0584-9063) 44
(2007), 1 (84);
143-146
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, prikaz, stručni
Ključne riječi
Adolf Dragičević; Dražen Dragičević; kibernetički komunizam; visoke tehnologije; društvene promjene; postmoderno društvo; "informacijsko doba"
(Adolf Dragičević; Dražen Dragičević; cybernetic communism; high technologies; social changes; postmodern society; "the information age")
Sažetak
Knjiga "Doba kiberkomunizma, visoke tehnologije i društvene promjene" koncipirana je u tri poglavlja s razrađenim potpoglavljima: 1. Materijalistički pristup modernoj i postmodernoj zbilji (33-121) ; 2. Revolucioniranje tehnologije, organizacije i ekonomije (157-282) i 3. Poticaji i otpori postmodernoj informacionalizaciji (311-449). Autori znakovito započinju Predgovor knjige: "Stari svijet umire, a novi se rađa". Nestaje svijet zasnovan na tradicionalnoj agrarnoj i industrijskoj proizvodnji, kojeg nazivaju birokratskim, kolektivističkim društvom dvadesetog stoljeća. Bilo je to društvo razdvojenih i suprostavljenih, nejednakih i neravnopravnih, bogatih i siromašnih, podređenih i iskorištavanih... Na njegovim ruševinama izrasta "Novo doba", odnosno postmoderno društvu u razvoju. Za njega je karakteristično neprestano revolucioniranje visokih tehnologija, a posebno mikroelektronike, informatičke tehnologije, globalnih telekomunikacija i biotehnologije. U svijetu virtualnog zajedništva, globalnog mrežnog telekomunikacijskog povezivanja, elektroničkog poslovanja i ujedinjenja naroda, sve što je čovjekovom djelatnošću stvoreno, postat će zajedničko vlasništvo. Prema autorima, bit će to svijet univerzalno povezanih, istinski izjednačenih i potpuno ravnopravnih individuuma koji zajednički prisvajaju i koriste prirodu, proizvode rada i sve druge tekovine kulture i civilizacije. Tom najvažnijem i najtežem cilju postizanja jednakosti i ravnopravnosti, približavamo se ulaskom u postmoderni kibernetički prostor i njegovu virtualnu stvarnost, gdje se rađa i razvija globalni komunizam, svijet opće ujedinjenosti i univerzalnosti (8. str.). Kibernetički komunizam, skraćeno nazivaju kiberkomunizam. Osnovni zadatak kojeg autori postavljaju je da propitivanjem teorije i zbilje pokušaju pokazati kako postmoderni razvoj čovječanstva vodi globalnom informacionalističkom zajedništvu ujedinjenih naroda i kako se u tom zajedništvu rađa i razvija kiberkomunizam.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- HeinOnline
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- Index to Foreign Legal Periodicaly
- Current Legal Theory