Pregled bibliografske jedinice broj: 322291
Učinkovitost različitih preventivnih postupaka u kontroli nekih čimbenika rizika za karijes
Učinkovitost različitih preventivnih postupaka u kontroli nekih čimbenika rizika za karijes // Acta Stomatologica Croatica, 41 (2007), 1; 39-48 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 322291 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Učinkovitost različitih preventivnih postupaka u kontroli nekih čimbenika rizika za karijes
(Effectiveness of different preventive procedures in the control of some caries risk factors)
Autori
Jurić, Hrvoje ; Škrinjarić, Ilija ; Bošnjak, Andrija
Izvornik
Acta Stomatologica Croatica (0001-7019) 41
(2007), 1;
39-48
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
čimbenik rizika za karijes; fluoridi; Streptococcus; žvakaća guma
(caries risk factors; fluorides; Streptococcus; chewing gum)
Sažetak
Procjena rizika kad je riječ o karijesu važan je klinički postupak koji na više načina olakšava primjenu preventivnih postupaka u cijeloj populaciji. Kako bi se identificirali pojedinci s visokim rizikom za nove karijesne lezije, potrebno je primijeniti najučinkovitiji preventivni protokol. Svrha istraživanja bila je ispitati vrijednosti određenih postupaka u prevenciji karijesa u situaciji in vivo. Pet skupina ispitanika, svaka s osamnaestero djece u dobi od 4 do 5 i od 10 do 12 godina (n=90), podvrgnuto je različitim preventivnim postupcima (otopina aminfluorida, profesionalna profilaktička pasta, žvakaća guma s ksilitolom i fluoridom, otopina klorheksidina i klorheksidinski gel). Tijekom dva mjeseca obavljeno je pet mjerenja, a procjenjivale su se sljedeće varijable: broj bakterija Streptococcus mutans (SM) i lactobacill (LB), indeks oralne higijene (OHI), količina stimulirane sline i puferski kapacitet. Na kraju je najbolji rezultat u redukciji broja bakterija postigla primjena paste Proxyt i svakodnevno žvakanje žvakaće gume (p<0, 001). Kod pacijenata kod kojih se koristila ta preventivna metoda broj SM-a pao je za jednu klasu, a broj LB-a na manje od 104, nakon dva mjeseca od početka istraživanja. Rezultati pokazuju da je profesionalno čišćenje zuba i svakodnevna upotreba žvakaće gume s ksilitolom i fluoridom učinkovit protokol za kontrolu najvažnijih čimbenika rizika i prediktora karijesa.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Dentalna medicina
POVEZANOST RADA
Projekti:
062-0650445-0440 - Implantološki i regenerativni postupci u liječenju uznapredovalog parodontitisa (Bošnjak, Andrija, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Stomatološki fakultet, Zagreb
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Emerging Sources Citation Index (ESCI)
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- Chemical Abstracts
- Index Copernicus
- Directory of Open Access Journals