Pregled bibliografske jedinice broj: 322048
Uloga pomoćnih sredstava u racionalnoj post-emergence primjeni herbicida
Uloga pomoćnih sredstava u racionalnoj post-emergence primjeni herbicida // Glasilo biljne zaštite 1 - dodatak / Cvjetković, Bogdan (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo biljne zaštite, 2008. str. 19-20 (predavanje, nije recenziran, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 322048 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Uloga pomoćnih sredstava u racionalnoj post-emergence primjeni herbicida
(Influence of adjuvants in reduced using of post-emergence herbicides)
Autori
Barić, Klara ; Goršić, Matija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Glasilo biljne zaštite 1 - dodatak
/ Cvjetković, Bogdan - Zagreb : Hrvatsko društvo biljne zaštite, 2008, 19-20
Skup
52.seminar biljne zaštite
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 05.02.2008. - 08.02.2008
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
adjuvanti; smanjene količine herbicida
(adjuvants; reduced rates of herbicides)
Sažetak
Uvažimo li definiciju da su adjuvanti sredstvima za zaštitu bilja tvari koje dodana škropivu (tank miks) pomažu ili modificiraju učinak agrokemikalije ili mijenjaju fizikalne karakteristike škropiva, lako je zaključiti da termin obuhvaća čitav niz tvari koje utječu na različite načine. Za tu namjenu u svijetu se danas rabi nekoliko stotina različitih tvari (adjuvanata), o čemu je bilo riječi u prethodnom izlaganju. Predmet našeg izlaganja jest uloga pomoćnih sredstava za racionalnu post-em primjenu herbicida. Herbicide racionalno možemo primijeniti na više različitih načina od kojih je za naše izlaganje najznačajnija racionalizacija koja se odnosi na mogućnost smanjenja dozacije herbicida uz dodatak određenih adjuvanata u post-em roku primjene. Smanjiti dozaciju herbicida a da se ne smanji herbicidni učinak moguće je postići na način da: - herbicid primijenimo u ranom (osjetljivom) stadiju razvoja korova, - da se poboljša tehnika aplikacije ili - da herbicidu dodamo pomoćno sredstvo koje će mu aktivirati (potencirati) učinak. O mogućnostima višekratne primjene smanjenih količina herbicida u mlađem razvojnom stadiju korova govorili smo na ovom skupu u više navrata. Adjuvanti koji se dodaju škropivu za poboljšanje tehnike aplikacije za specijalne namjene (korisni adjuvanti) ne pospješuju učinak herbicida već samo doprinose kvaliteti primjene. Ovom prigodom nećemo se na njih osvrtati. Za razliku od njih adjuvanti aktivatori herbicidnog učinka potenciraju učinak tako da je često dozaciju moguće smanjiti i za nekoliko (i do 10) puta. Njihov doprinos poboljšanom herbicidnom učinku direktno ovisi o herbicidu, vrsti i klimatskim činiteljima. Znači, ne postoji jedinstveni adjuvant koji će u svim klimatskim prilikama poboljšati učinak nekom herbicidu na sve korove. U tu kategorizaciju ubrajamo: Surfaktante (anionske, kationske, neionske) i organosilikonske. Primarno smanjuju površinsku napetost između kapljice i površine lista. Koncentrirana biljna ulja ustvari su mineralna (petrolej) ulja ; kojima se dodaje određena količina (10-15%) neionskog surfaktanta. Pospješuju prodor herbicida u list i reduciraju površinsku napetost između kapljice i lista. Upitan im je naziv. Koncentrirana ulja biljnog sjemenja imaju istu funkciju, ali su za razliku od prethodnih biljnog podrijetla. Dušična gnojiva – amonijev sulfat ili UAN otopina mogu pojačati herbicidni učinak nekim herbicidima tako da reduciraju problem tvrde vode. Pojačavaju učinak nekim graminicidima, atrazinu, sulfanilureja herbicidima, bentazonu i dr. U izlaganju bit će prikazani višegodišnji rezultati istraživanja Republičkog zavoda za zaštitu bilja u poljoprivredi i šumarstvu i Zavoda za herbologiju Agronomskog fakulteta s različitim aktivator surfaktantima i različitim herbicidima u više kultura.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
178-1780496-0366 - Ekološki prihvatljiva zaštita od korova u sustavu integrirane biljne proizvodnje (Barić, Klara, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb