Pregled bibliografske jedinice broj: 321839
Strukturna analiza bora i rasjeda u eocenskom flišu zaleđa kaštela
Strukturna analiza bora i rasjeda u eocenskom flišu zaleđa kaštela, 2007., diplomski rad, Rudarsko-geološko-naftni, Zagreb
CROSBI ID: 321839 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Strukturna analiza bora i rasjeda u eocenskom flišu zaleđa kaštela
(Structural analysis of folds and faults in eocene flysch deposits of kaštela region)
Autori
Ružičić, Stanko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Rudarsko-geološko-naftni
Mjesto
Zagreb
Datum
04.05
Godina
2007
Stranica
48
Mentor
Tomljenović, Bruno
Ključne riječi
fliš; strukturna geologija; bore; rasjedi
(flysch; structure geology; folds; faults)
Sažetak
Ovim diplomskim radom su prikupljeni, analizirani i interpretirani novi strukturni podaci o borama, rasjedima i pratećim deformacijskim strukturama u naslagama eocenskog fliša zaleđa Kaštela u Vanjskim Dinaridima središnje Dalmacije. Na temelju provedene strukturne analize zaključuje se da megaskopske bore ovog područja obilježavaju strmo nagnute do uspravne osne plohe (64 - 86º ; ; ) pružanja ISI-ZJZ, s osima blagog do umjerenog nagiba (10 -34º ; ; ) u smjeru ISI. Međukrilni kutovi bora variraju u rasponu od 8 - 88º ; ; , što odgovara zbijenim do otvorenim borama. Oblik bora promatran u profilima okomito na osi je asimetričan, sa strmije nagnutim JI i blaže nagnutim S krilima. Strmije nagnuta JI krila bora sporadično su rasjednuta reversnim rasjedima i smičnim pukotinama s decimetarskim i metarskim pomacima krovine prema JI. Ove bore prati klivaž osne plohe najbolje razvijen u zoni maksimalnih zakrivljenosti bora, koji po morfološkim značajkama odgovara anastomoznom tipu klivaža. Analizirani rasjedi izdvojeni su u 3 grupe na temelju korelativnih kinematskih značajki i vrijednosti glavnih osi paleonaprezanja. Grupu 1 čine reversni rasjedi dinarskog pružanja SZ-JI s pomakom krovine prema jugozapadu, sporadično prema jugu i sjeveru. Postanak i aktivnost ovih rasjeda pretpostavlja se tijekom glavne kompresijske deformacijske faze u Vanjskim Dinaridima krajem eocena– početkom oligocena (?). Rasjedi 2. i 3. grupe čine konjugirani par rasjeda čija je aktivnost predodređena transpresijskim poljem paleonaprezanja, duž kojih su ranije stvoreni rasjedi i bore naknadno rasjednute u niz strukturnih blokova s međusobnim desnim i lijevim pomakom. Aktivnost konjugiranih rasjeda uslijedila je nakon formiranja bora i rasjeda dinarskog pružanja, kao posljedica lokalne promjene iz prethodno kompresijskog u transpresijsko polje paleonaprezanja, što je moguće posljedica progresivne deformacije i kritične koncentracije stijenske tvari tijekom rasta orogena, kad ona svojom masom i gravitacijom dovodi do preraspodjele naprezanja lokalnog karaktera.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
195-1951293-3155 - CROTEC - Strukturna analiza recentne i neotektonske aktivnosti u Hrvatskoj (Tomljenović, Bruno, MZOS ) ( CroRIS)
195-1953068-2704 - Dinarski krš: geološka evolucija, mineralne sirovine, paleotla i tla (Durn, Goran, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Rudarsko-geološko-naftni fakultet, Zagreb