Pregled bibliografske jedinice broj: 321620
Osnovni pojmovnik pisma i pisanja
Osnovni pojmovnik pisma i pisanja // Metodika - casopis za teoriju i praksu metodika u predskolskom odgoju, skolskoj i visokoskolskoj izobrazbi, 6 (2005), 2; 228-247 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, stručni)
CROSBI ID: 321620 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Osnovni pojmovnik pisma i pisanja
(A basic glossary of the script and of writing)
Autori
Reberski, Siniša
Izvornik
Metodika - casopis za teoriju i praksu metodika u predskolskom odgoju, skolskoj i visokoskolskoj izobrazbi (1332-7879) 6
(2005), 2;
228-247
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, stručni
Ključne riječi
pisanje; pismo; rimsko pismo; englesko bakrorezno pismo; pisaljka; podloga za pisanje; držanje tijela; položaj ruke u pisanju
(writing; the script; Roman script; English copperplate; pen; writing pad; body posture; position of the arm)
Sažetak
Rimska monumentalna kapitala i karolinška minuskula latinskog formalnog pisma, a englesko bakrorezno pismo je prauzor suvremenih rukopisnih pisama. Pisanje je aktivnost u kojoj sudjeluju čovjek, pisaljka i podloga za pisanje, a njihovi međuodnosi ključ su razvoju oblika slova. Alati za komfornije pisanje (nalivpero, penkala i flomaster)liniju su učinili jednoličnijom, onemogućili variranje intenziteta poteza. Trebamo uskladiti držanje tijela, položaj ruke i pisaljke s položajem (kutom) papira na kojem pišemo, a pisaljku moramo shvatiti kao produžetak podlaktice. Dešnjaci papir moraju staviti malo ukoso nalijevo, a ljevaci ukoso nadesno, tako da prilikom povlačenja okomite linije podlaktica klizi uz tijelo. Treba pisati na kosoj ploči stola (oko 20o), a prednji rub stola treba biti u visini pupka. Linija nastaje uvijek povlačenjem pisaljke, a nikad guranjem. Za početno učenje pisanja treba se koristiti grafitnom olovkom HB, jer penkala ne može razviti osjećaj za pritisak na papir, dok flomasteri uvjetuju prelagan pritisak i bojažljivu drhtavu liniju. Treba poučavati standard - srednju vrijednost - osnovu, tako da svi počinju s iste točke. Najveća je pogrješka poučavati "svoj rukopis". Unutar današnjeg sustava poučavanja (koji je prekratak)možemo pružiti samo zdrave temelje i dobre smjernice za dalji osobni razvoj.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Znanost o umjetnosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
227-2270729-0719 - Jezično-likovni standardi u početnom čitanju i pisanju na hrvatskom jeziku (Bežen, Ante, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Akademija likovnih umjetnosti, Zagreb