Pregled bibliografske jedinice broj: 321071
Socijalna politika i kvaliteta života starijih osoba s tjelesnim invaliditetom
Socijalna politika i kvaliteta života starijih osoba s tjelesnim invaliditetom // Revija za socijalnu politiku, 14 (2007), 3-4; 327-346 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 321071 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Socijalna politika i kvaliteta života starijih osoba s tjelesnim invaliditetom
(Social policy and quality of life of elderly persons with physical disability)
Autori
Leutar, Zdravka ; Štambuk, Ana ; Rusac, Silvia
Izvornik
Revija za socijalnu politiku (1330-2965) 14
(2007), 3-4;
327-346
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
socijalna politika; kvaliteta života; starije osobe s tjelesnim invaliditetom; socio ekonomski status; podrška
(social policy; quality of life; elderly persons with physical disability; socio-economic status; formal and informal support)
Sažetak
U radu je prikazano istraživanje čiji su ciljevi bili ispitati neke aspekte kvalitete života starijih osoba s tjelesnim invaliditetom te povezanost sa socijalnom politikom. Aspekti kvalitete života su se odnosili na: socioekonomska obilježja, snalaženje u svakodnevnom životu i mobilnost, formalne i neformalne oblike socijalne podrške te subjektivne izvore snage. Željelo se utvrditi razlikuju li se navedeni aspekti kvalitete života starije s obzirom na mlađu dobnu skupinu osoba s invaliditetom. Uzorak se sastojao od 480 osoba s invaliditetom, a starijih od 65 godina je bilo 105 u promatranom uzorku. Istraživanje je proveo Hrvatski savez udruga tjelesnih invalida u ožujku 2003. godine. Podaci su prikupljeni u cijeloj Hrvatskoj putem polustrukturiranog upitnika. Rezultati su pokazali da starije osobe s invaliditetom imaju povoljnu stambenu situaciju i donekle prilagođen stan vlastitim potrebama. Materijalna situacija im je loša, upućeni su na ortopedska pomagala, okolina im je nepristupačna, prava koriste rijetko jer nisu dovoljno informirani i informacije najčešće primaju putem medija. Njihova socijalna mreža je mala, najviše usmjerena na djecu i supružnika. Izvori formalne podrške (stručnjaci iz centra za socijalnu skrb, predstavnici vlasi u županiji, predstavnici vlasti RH, političari) su nezadovoljavajući. Uglavnom je procjena njihove kvalitete života lošija od osoba s invaliditetom mlađe dobi. Ovakvi rezultati upućuju na potrebu bolje skrbi i podrške od strane zajednice prema osobama s invaliditetom te važnost socijalnog kapitala i socijalnog uključivanja kako bi se poboljšala kvaliteta njihova života.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Socijalne djelatnosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
066-0000000-3617 - SOCIJALNI POLOŽAJ STARIJIH I OSOBA S INVALIDITETOM U HRVATSKOJ I ZEMLJAMA EU (Leutar, Zdravka, MZOS ) ( CroRIS)
066-0661686-1433 - Funkcioniranje i osnaživanje obitelji u rizičnim uvjetima u Republici Hrvatskoj (Blažeka Kokorić, Slavica, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Pravni fakultet, Zagreb
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Social Science Citation Index (SSCI)
- SCI-EXP, SSCI i/ili A&HCI
- Scopus
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- Sociological Abstracts
- Social Sciences Index