Pregled bibliografske jedinice broj: 321028
Određivanje aniona u vodama naftne industrije ionskom kromatografijom
Određivanje aniona u vodama naftne industrije ionskom kromatografijom // STRUČNI SASTANAK LABORATORIJA OVLAŠTENIH ZA ISPITIVANJE VODA, KNJIGA SAŽETAKA
Zagreb, 2007. str. 61-61 (poster, nije recenziran, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 321028 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Određivanje aniona u vodama naftne industrije ionskom kromatografijom
(Determination of Anions in Oil Industry Waters by Ionic Chromatography)
Autori
Tomić, Tatjana ; Šegudović, Nikola ; Uzorinac, Nada
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
STRUČNI SASTANAK LABORATORIJA OVLAŠTENIH ZA ISPITIVANJE VODA, KNJIGA SAŽETAKA
/ - Zagreb, 2007, 61-61
Skup
STRUČNI SASTANAK LABORATORIJA OVLAŠTENIH ZA ISPITIVANJE VODA
Mjesto i datum
Poreč, Hrvatska, 23.10.2007. - 26.10.2007
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
analiza voda; anioni; ionska kromatografija
(water analysis; anions; ionic chromatography)
Sažetak
Za vrijeme eksploatacije nafte često se osim sirove nafte, sastavljene od ugljikovodika, javlja i voda. Voda sadrži različite anione i katione, a njen sastav ovisi o geološkom porijeklu. Osim visoke koncentracije natrij klorida, često sadrži i druge ione poput bromida, jodida, nitrata, sulfata, no u manjoj koncentraciji. Sastav formacijske vode bitan je kako bi se mogli predvidjeti tehnički problemi pri proizvodnji, poput korozijskih procesa ili formiranja kamenca. Također, potrebna je i stalna kontrola sastava vode koja se utiskuje u bušotine kako bi se povećala njihova produktivnost, a kontroliraju se i površinske vode u blizini bušotina kako bi se uočila onečišćenja i na vrijeme reagiralo pri incidentima. Analiza sadržaja anionskih grupa u vodi izvodila se u prošlosti, a ponekad se i danas izvodi, klasičnim analitičkim metodama-volumetrijom, gravimetrijom, titrimetrijom. Nedostatak tih metoda je u dugotrajnosti, velikoj potrošnji kemikalija te potrebnom velikom volumenu analita. Ti problemi prevladani su uvođenjem ionske kromatografije za te analize. Ionska kromatografija je brza, pouzdana tehnika koja simultano može odrediti niz prisutnih aniona u uzorcima voda. Kako bi se riješili problemi visoke koncentracije klorida u uzorcima, za kvalitativno određivanje klorida uzorke je potrebno razrijedit do odgovarajućeg koncentracijskog područja. Također priprave se i kalibracijski pravci u više koncentracijskih područja kako bi se pokrio što šire područje koncentracija. Kako bi se odredili ostali ioni u prisutnosti velike koncentracije klorida, kloridi se mogu ukloniti filtriranjem preko filtra za uklanjane klorida, no pažnju treba obratit na činjenicu da se osim klorida ovim postupkom uklanjaju i drugi halogenidi. Prije same analize uzorci se moraju profiltrirati preko filtra za uklanjanje ulja, masti i ostali dispergiranih organskih spojeva koji se javljaju u bušotinskim i formacijskim vodama. Osim toga uzorak bi se trebao filtrirat i preko filtra veličine pora od 0, 45 m, kako bi se uklonile sve netopljene čestice. Vrlo često je potrebno kombinirati postupke filtriranja i analizirati uzorak više puta kako bi se dobili svi željeni podaci. Analize se izvode na ionskom kromatografu koji se sastoji od slijedećih modula: autosamplera, pumpe, kolonskog djela, supresora, detektora i računala. Sam proces separacije aniona odvija se na analitičkoj koloni, a za detekciju se koristi konduktometrijski detektor. U sustav je uključen i samoregenerirajući supresor, čija je funkcija snižavanje pozadinskog šuma odnosno povećavaju vodljivost analita.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija
POVEZANOST RADA
Projekti:
061-0000000-3029 - NOVA TEHNOLOGIJA DOBIVANJA MOLEKULSKI TISKANIH POLIMERNIH MATERIJALA (Erceg Kuzmić, Ana, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
INA-Industrija nafte d.d.
Profili:
Nikola Šegudović
(autor)