Pregled bibliografske jedinice broj: 320242
Uzročnici urinarnih infekcija i antimikrobna osjetljivost u vanbolničkoj populaciji
Uzročnici urinarnih infekcija i antimikrobna osjetljivost u vanbolničkoj populaciji // Acta medica Croatica, 61 (2007), 1; 111-115 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 320242 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Uzročnici urinarnih infekcija i antimikrobna osjetljivost u vanbolničkoj populaciji
(Uropathogens and antimicrobial susceptibility in outpatients)
Autori
Hunjak, Blaženka ; Pristaš, Ivan ; Stevanović, Ranko
Izvornik
Acta medica Croatica (1330-0164) 61
(2007), 1;
111-115
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
Uzročnici urinarnih infekcija ; antimikrobna osjetljivost ; vanbolnička populacija
(Uropathogens ; antimicrobial susceptibility ; outpatients)
Sažetak
Infekcije mokraćnog sustava (UTI) su po učestalosti odmah iza respiratornih infekcija. Za postavljanje točne etiološke dijagnoze UTI potrebno je učiniti UK i provesti liječenje na temelju rezultata testova osjetljivosti bakterija na antibiotike. Neracionalna antibiotska terapija povisuje troškove liječenja i dovodi do selekcije rezistentnih sojeva. Ciljevi istraživanja bili su ustanoviti u kojem postotku nalaz UK potvrđuje sumnju na UTI koja je postavljena u ordinaciji Opće medicine ; koji su najčešći uzročnici UTI u izvanvanbolničkoj populaciji, ustanoviti njihovu osjetljivost na amoksicilin, amoksicilin s klavulonatom, cefazolin, cefuroksim, nitrofurantoin, sulfametoksazol– trimetoprim i norfloksacin, te ustanoviti kolika je isplativost primjene UK i kolike se uštede mogu ostvariti širom primjenom UK. Istraživanje je pokazalo da je pozitivna UK nađena kod 27, 4% uzoraka od ukupno 815. Pozitivan nalaz UK ustanovljen je kod 32, 8% žena i 20, 1% muškaraca. Obzirom na dob pozitivnu UK imalo je 26% osoba mlađih od 65.godina i 30, 6% osoba sa 65. i više godina. Najčešći uzročnici UTI bili su E.coli (67, 3%) i Enterococcus spp. (12, 6%). Svi sojevi bakterija imali su niži postotak rezistencije od hrvatskog prosjeka prema podacima Akademije medicinskih znanosti. Posebno se izdvaja rezistencije E. coli na SXT (6, 7%). Razlog postojanja ovih razlika vjerojatno je u činjenici da je istraživanje provedeno na uzorcima izvanbolničke populacije. Može se zaključiti da je UK metoda koja točno dijagnosticira UTI, racionalizira troškove i rezultate liječenja i sprječava nepotrebno propisivanje antibiotika.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita
POVEZANOST RADA
Projekti:
005-1080315-0303 - Odrednice jednakosti i pravičnosti u zdravlju i zdravstvenoj zaštiti u Hrvatskoj (Stevanović, Ranko, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Hrvatski zavod za javno zdravstvo
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus
- MEDLINE
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- Excerpta Medica
- Index Medicus