Pregled bibliografske jedinice broj: 319660
Nalazišta zeolitnog tufa na području Krapine
Nalazišta zeolitnog tufa na području Krapine // Prirodni zeolitni tuf iz Hrvatske u zaštiti okoliša / Filipan, Tugomir ; Tišma, Sanja ; Farkaš, Anamarija (ur.).
Zagreb: Institut za razvoj i međunarodne odnose (IRMO), 2007. str. 13-23
CROSBI ID: 319660 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Nalazišta zeolitnog tufa na području Krapine
(Zeolitized tuff deposits in the Krapina area)
Autori
Tibljaš, Darko ; Šćavničar, Stjepan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Prirodni zeolitni tuf iz Hrvatske u zaštiti okoliša
Urednik/ci
Filipan, Tugomir ; Tišma, Sanja ; Farkaš, Anamarija
Izdavač
Institut za razvoj i međunarodne odnose (IRMO)
Grad
Zagreb
Godina
2007
Raspon stranica
13-23
ISBN
978-953-6096-38-1
Ključne riječi
analcim, Hrvatsko zagorje, klinoptilolit, mordenit, smektit, vulkanokalstiti, zeoliti
(analcime, Hrvatsko zagorje, clinoptilolite, mordenite, smectite, volcanicalstics, zeolites)
Sažetak
U sjeverozapadnom dijelu Hrvatskog zagorja na širem području Maceljske gore na više lokaliteta otkrivene su donjomiocenske vulkanoklastične naslage, varijabilnog primarnog sastava, koje sadrže različite alteracijske produkte vulkanskog stakla, među kojima su zeoliti, minerali glina i SiO2 faze. Klinoptilolit je najzasupljeniji zeolit u tim naslagama, a osim njega dolaze i mordenit i analcim. Sadržaj pojedinih izmjenjivih kationa u klinoptilolitima izuzetno varira, pa se oni prema njemu mogu podijeliti u tri skupine. Jednu čine oni s natrijem kao dominantnim izmjenjivim kationom, u drugoj prevladavaju dvovalentni kationi i to prvenstveno kalcij, a u trećoj je udio kalcija nešto veći nego kalija. Koncentracija klinoptilolita u vulkanoklastičnim stijenama okolice Krapine je izuzetno promjenjiva, u nekima stijenama je on dominantan sastojak, a u drugima je prisutan samo u tragovima. U uzorcima iz kamenoloma Donje Jesenje njegov sadržaj je ujednačeniji i prosječno iznosi oko pedeset težinskih postotaka. Do alteracije vulkanskog stakla došlo je zbog dijageneze tonjenja, a različiti produkti alteracije najvjerojatnije su posljedica različitih temperatura kojima su bili izloženi sedimenti, odnosno različitog kemizma i granulometrijskih karakteristika ishodišnog materijala. Velike rezerve vulkanoklastita čine te naslage ekonomski interesantnima, a pri njihovoj primjeni, odnosno njenom planiranju, treba voditi računa o karakteristikama sirovine tj. o udjelu zeolita i njegovom kemizmu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
119-1191155-1156 - Metamorfni i magmatski događaji u podlozi Panonskog bazena i Dinaridima (Balen, Dražen, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb