Pregled bibliografske jedinice broj: 319496
Protokol za praćenje faune jednakonošaca (Isopoda: Oniscidea) na razini vrsta i populacija u pograničnim područjima u Mađarskoj i u Hrvatskoj
Protokol za praćenje faune jednakonošaca (Isopoda: Oniscidea) na razini vrsta i populacija u pograničnim područjima u Mađarskoj i u Hrvatskoj // Priručnik za istraživanje bioraznolikosti duž rijeke Drave / Purger, J. Jenő (ur.).
Pečuh: Sveučilište u Pečuhu, 2007. str. 63-76
CROSBI ID: 319496 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Protokol za praćenje faune jednakonošaca (Isopoda: Oniscidea) na razini vrsta i populacija u pograničnim područjima u Mađarskoj i u Hrvatskoj
(Protocol for observing the isopod fauna (Isopoda: Oniscidea)at the species and population level on the border areas of Hungary and Croatia)
Autori
Farkas, Sandor ; Krčmar, Stjepan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, stručni
Knjiga
Priručnik za istraživanje bioraznolikosti duž rijeke Drave
Urednik/ci
Purger, J. Jenő
Izdavač
Sveučilište u Pečuhu
Grad
Pečuh
Godina
2007
Raspon stranica
63-76
ISBN
978-963-642-199-1
Ključne riječi
Isopoda, Oniscidea, rijeka Drava, Hrvatska, Mađarska
(Isopods, Oniscidea, Drava river, Croatia, Hungary)
Sažetak
Praćenje biljnih i životinjskih vrsta standardnim metodama ima višestruke ciljeve: omogućuje posjedovanje aktualnih podataka o vrstama, populacijama i njihovom stanju, o njihovoj ugroženosti ili stabilnosti. Ovakvi podaci su neophodni u zaštiti prirode, u praksi ih kod planiranja gospodarenja koriste ovlaštene institucije kao npr., nacionalni parkovi. Optimalno održavanje stanja zaštićenih područja, očuvanje populacija i vrsta koje žive na zaštićenim područjima, nemoguće je bez prethodno utvrđenih, znanstveno zasnovanih planova gospodarenja. Potrebno je također pratiti i tzv., indikatorske vrste koje su osjetljive i brzo reagiraju na promjene u staništu, tako da u slučaju potrebe odgovorna institucija može na vrijeme donijeti odluku o promjeni načina gospodarenja i time doprinijeti očuvanju prirodnih vrijednosti. Jednakonošci, koji brojem jedinki i dominantnom zastupljenošću predstavljaju najvažnije terestričke elemente faune razlagača, spadaju u kategoriju terestričkih indikatorskih vrsta. Ova skupina do sada nije bila među skupinama predviđenima za praćenje (nije na listi Nacionalnog sustava biomonitoringa u Mađarskoj) unatoč činjenici da je zbog svojih specijalnih ekoloških zahtjeva ova skupina idealan objekt monitoringa. Trenutačno ni u Mađarskoj ni u Hrvatskoj ni jedna vrsta jednakonošaca nije zakonom zaštićena, mada se u Hrvatskoj pojavljuju vrste s crvenog popisa IUCN.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
285-0731674-2200 - Genetički biljezi i uloga atraktanta u regulaciji brojnosti hematofagnih diptera (Krčmar, Stjepan, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Sveučilište u Osijeku - Odjel za biologiju
Profili:
Stjepan Krčmar
(autor)