Pregled bibliografske jedinice broj: 318324
Terorizam i zločini iz mržnje u postkonfliktnim društvima - prikupljanje i analiza relevantnih podataka u Republici Hrvatskoj
Terorizam i zločini iz mržnje u postkonfliktnim društvima - prikupljanje i analiza relevantnih podataka u Republici Hrvatskoj // Novi obzori suvremenog terorizma i antiterorizma - hrvatsko motrište / Derenčinović, Davor (ur.).
Zagreb: Pravni fakultet u Zagrebu u suradnji s APZH, 2007. str. 109-124 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 318324 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Terorizam i zločini iz mržnje u postkonfliktnim društvima - prikupljanje i analiza relevantnih podataka u Republici Hrvatskoj
(Terrorism and Hate Crimes in Post-conflict Societies - Collecting and Analyzing Relevant Data in Croatia)
Autori
Getoš, Anna-Maria
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Novi obzori suvremenog terorizma i antiterorizma - hrvatsko motrište
/ Derenčinović, Davor - Zagreb : Pravni fakultet u Zagrebu u suradnji s APZH, 2007, 109-124
ISBN
978-953-270-003-9
Skup
Novi obzori suvremenog terorizma i antiterorizma - hrvatsko motrište
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 09.05.2006
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
terorizam; zločini iz mržnje
(terrorism; hate crimes)
Sažetak
Proučavanjem terorizma, posebice etno-nacionalistički motiviranog terorizma, i zločina iz mržnje (engl. hate ili bias crimes ; njem. Hasskriminalität) moguće je povući brojne fenomenološke paralele, koje nedvojbeno ukazuju na usku kriminološku povezanost obiju navedenih pojava. Tako primjerice, pored instrumentalnog i racionalnog korištenja nasilja, simbolike taktičkih ciljeva i političkog motiva iza strateških ciljeva, terorizam kao i zločini iz mržnje rezultiraju stvaranjem straha i osjećajem nesigurnosti u široj javnosti, dok se kod napadnute skupine redovito javlja nepovjerenje i izražena želja za osvetom. Poruka se pomoću simbolike žrtava konkretnog nasilja jasno i nedvojbeno prenosi. Tako napadnuta skupina, vlastita skupina, ali i šira javnost u svojstvu publike indirektno sudjeluju u čitavom komunikacijskom procesu i postaju sastavni dio terorizma, odnosno zločina iz mržnje. Za razliku od većine drugih pojavnih oblika kriminala, terorizam i zločini iz mržnje u odsutnosti « zastrašenog promatrača» izgubili bi svoju komunikacijsku komponentu, a samim time i svoju ključnu funkciju – prijenos poruke političkog sadržaja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo, Sociologija, Psihologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
066-0662530-2517 - Kaznenopravno sprječavanje korupcije i kolektivnog kriminaliteta (Derenčinović, Davor, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Pravni fakultet, Zagreb
Profili:
Anna-Maria Getoš Kalac
(autor)