Pregled bibliografske jedinice broj: 317377
Valorizacija kulturno-povijesne, tradicijske i prirodne baštine u turističkoj ponudi uralne Istre
Valorizacija kulturno-povijesne, tradicijske i prirodne baštine u turističkoj ponudi uralne Istre // 1. hrvatski kogres ruralnog turizma s međunarodnim sudjelovanjem : perspektive razvoja ruralnog turizma : zbornik radova
Hvar, Hrvatska, 2007. (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 317377 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Valorizacija kulturno-povijesne, tradicijske i prirodne baštine u turističkoj ponudi uralne Istre
(Valorisation Cultural, Historical, Tradicional and Natural Heritage Valorisation in Rural Istria Tourism Offer)
Autori
Bošković, Desimir ; Amidžić, Dragoljub ; Bošković, Matija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
1. hrvatski kogres ruralnog turizma s međunarodnim sudjelovanjem : perspektive razvoja ruralnog turizma : zbornik radova
/ - , 2007
Skup
Hrvatski kogres ruralnog turizma s međunarodnim sudjelovanjem : perspektive razvoja ruralnog turizma (1 ; 2007)
Mjesto i datum
Hvar, Hrvatska, 17.10.2007. - 21.10.2007
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
ruralni prostori; kultura; povijest; tradicija; prirodne atraktivnosti; promocija; marketing; arhitektura; održivi razvoj.
(rural areas; culture; history; tradition; natural atractions; sustainable develošpment)
Sažetak
Unutrašnji dio ruralne Istre obiluje mnoštvom kulturno povijesnih, tradicijskih i prirodnih atraktivnosti koje se nedovoljno valoriziraju kroz ukupnu turističku ponudu Istre. Blizina ruralne Istre priobalju, emitivnim tržištima kao i izuzetan geoprometni položaj predstavlja značajan faktor atraktivnosti koji turizmu osigurava značajan potencijal za razvoj turističke ponude. Polazna hipoteza rada sadržana je u činjenici da je upoznavanje turista sa kulturno povijesnim naslijeđem jedne zemlje ili destinacije jedan od primarnih zadataka animacije i to kako sa aspekta omogućavanja individualnog doživljaja kojima suvremeni turisti sve više teže, tako i sa aspekta turističke ponude i valorizacije tih resursa. Unutrašnji dio ruralne Istre u posljednjih 30-tak godina neopravdano je gospodarski zapostavljen. Sada je, promjenom tradicionalnog koncepta „ sunce i more“ koji se temeljio isključivim boravkom na plaži, na suncu i moru, koji je predstavljao primarni motiv i aktivnost turista, nastao novi dopunjeni, odnosno obogaćeni koncept koji uz sunce i more nudi puno više raznovrsnih sadržaja destinacije. Kulturno-povijesni lokaliteti ruralnog dijela Istre kao turističke destinacije s tradicijskim i prirodnim atraktivnostima, bogatom ponudom ekološki proizvedene hrane mogu postati ključan činitelj u odabiru destinacije Istre kao mjesta za kombinirani boravak na suncu i moru i doživljaju drugih sadržaja u ruralnom dijelu Istre. U okviru znanstvenog Projekta „ Valorizacija selektivnih oblika turizma u održivom razvoju ruralnih prostora“ autori će istražiti sve kulturno-povijesne znamenitosti, tradicijsku baštinu i prirodne atraktivnosti svakog ruralnog mjesta Istre, ocijeniti njihove potencijalne vrijednosti i značaj za budući razvoj. U radu će se dati osvrt i na zaštitu, brigu i unapređenje arhitektonskog naslijeđa u ruralnim sredinama Istre. Eksplozija gradnje koja se događa i na ruralnim prostorima devastirati će vrijedan prostor kao što je to učinio masovni turizam u priobalju. Ruralne općine i gradovi moraju se obraniti od divlje izgradnje i komercijalizacije ruralnih prostora. Zaštita, briga i unapređenje arhitektonskog naslijeđa, stoljećima stvaranih kulturnih krajobraza, trebaju poticati svijest javnosti i vlasti o regionalnom i lokalnom identitetu, kao i kvaliteti izgrađenog i prirodnog okoliša. Nužan je kvalitetan i ravnopravan dodir povijesnog i suvremenog arhitektonskog izraza. Strategija uređenja prostora treba uvažavati načela očuvanja okoliša i prostornih potencijala za buduće generacije. Dakle u kontekstu održivog razvoja održiva gradnja mora osigurati trajnost, kvalitetu oblikovanja i konstrukcija uz financijsku, ekonomsku i ekološku prihvatljivost. Izvršit će se i anketiranje turista te predložiti način na koji se ti resursi mogu uključiti u turističku ponudu Istre i njihovu bolju valorizaciju.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija
POVEZANOST RADA
Projekti:
147-1470497-3034 - Valorizacija selektivnih oblika turizma u održivom razvitku ruralnih prostora (Ružić, Pavlo, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut za poljoprivredu i turizam, Poreč