Pregled bibliografske jedinice broj: 317241
Prve i druge orgulje današnje đakovačke katedrale
Prve i druge orgulje današnje đakovačke katedrale // Arti musices : hrvatski muzikološki zbornik, 28 (2007), 2; 233-258 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 317241 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Prve i druge orgulje današnje đakovačke katedrale
(The First and the Second Organ of Today's Đakovo Cathedral)
Autori
Damjanović, Dragan
Izvornik
Arti musices : hrvatski muzikološki zbornik (0587-5455) 28
(2007), 2;
233-258
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
neogotika ; neoromanika ; Friedrich von Schmidt ; Herman Bollé ; Steinmayer ; orgulje ; Ð ; akovo-katedrala ; Josip Juraj Strossmayer ; Franc Jenko
(Friedrich von Schmidt ; Herman Bollé ; Steinmayer ; organ (music) ; Djakovo cathedral ; Josip Juraj Strossmayer ; Franc Jenko ; Gothic Revival ; Neo-Romanesque ; Romanesque Revival)
Sažetak
Orgulje đakovačke katedrale su jedne od deset najvećih orgulja u hrvatskim crkvama. Sam instrument prvotnih orgulja izrađen je u vremenu između 1879. i 1882. godine u Bavarskoj u mjestu Oettingenu kod tvrtke Steinmayer. Kućište orgulja izradio je bečki stolar Ignaz Karger prema projektima arhitekta Friedricha von Schmidta koje je razradio njegov učenik Herman Bollé. Radilo se o za ono vrijeme vrlo velikom i kvalitetnom instrumentu koji je bio nagrađen i zlatnom medaljom na bavarskoj zemaljskoj izložbi u Nürnbergu 1882. godine. Oblikovno rješenje koje su spomenuti arhitekti primijenili pri projektiranju orgulja, a koje obilježava miješanje elemenata romaničkog i gotičkog stila, prilagođava se rješenju cjelokupne unutrašnjosti đakovačke katedrale. Nalik su na brojne druge orgulje koje je u tom razdoblju Schmidt projektirao za druge austrijske crkve (bečke crkve u četvrtima Brigittenau i Fünfhaus, franjevačke crkve u Innsbrucku, itd.). Ove su orgulje izgorjele u velikom požaru 1933. godine. Nove je izradio 1936., uz nadzor tada glavnih stručnjaka za orgulje u zemlji Franje Dugana st. i Franca Kimovca tvrtka Franca Jenka iz Št. Vida kod Ljubljane. Sam instrument postao je mnogo veći, no u izgledu kućišta orgulja uglavnom je zadržano ranije rješenje iz Schmidt-Bolléovog projekta koje je u manjoj mjeri romanizirano izbacivanjem nekih gotičkih elemenata, kako bi se instrument stilski, u što je većoj mjeri moguće, prilagodio unutrašnjosti đakovačke katedrale.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arhitektura i urbanizam, Povijest umjetnosti, Znanost o umjetnosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
130-1301080-1079 - Hrvatska umjetnost od klasicizma do postmoderne (Maković, Zvonko, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb
Profili:
Dragan Damjanović
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- RILM (Répertoire International de la Littérature Musicale) – New York (USA)
- Bibliographie des Musikschrifttums – Mainz (Njemačka)
- The Music Index – Warren (MI
- USA)