Pregled bibliografske jedinice broj: 316082
Zdravstveno stanje i funkcionalnost žvačnih jedinica u djece s cerebralnom paralizom
Zdravstveno stanje i funkcionalnost žvačnih jedinica u djece s cerebralnom paralizom // Medicina Fluminensis, 43 (2007), 2; 101-106 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 316082 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Zdravstveno stanje i funkcionalnost žvačnih jedinica u djece s cerebralnom paralizom
(Dental health condition and function of masticatory units in children with cerebral palsy)
Autori
Bakarčić, Danko ; Gržić, Renata ; Prpić, Igor ; Mikić, Vlatka ; Ivančić Jokić, Nataša ; Majstorović, Martina
Izvornik
Medicina Fluminensis (0025-7729) 43
(2007), 2;
101-106
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
cerebralna paraliza; karijes; žvačne jedinice; KEP/kp indeks
(cerebral palsy; dental caries; masticatory units; DMFT/dft indeks)
Sažetak
Cilj ovog rada je istražiti postoji li razlika između djece s cerebralnom paralizom (CP) i zdrave djece u odnosu na zdravstveno stanje zuba i funkcionalnost žvačnih jedinica. U djece s CP narušena funkcija mastikatornog aparata uzrokuje otežano žvakanje, a samim time i smanjeno samočišćenje. Zbog otežanog žvakanja dugotrajno se konzumira kašasta hrana što pogoduje pojavi karijesa. Broj funkcionalnih žvačnih jedinica iskazuje broj zdravih zuba i zuba s karijesom u kontaktu s antagonistima koje pacijent može koristiti za žvakanje. Usporedbom KEP/kp (karijes, ekstrakcija, plomba) indeksa pokazalo se ne postoji statistički značajna razlika u morbiditetu zuba između skupina djece s CP i zdrave djece. Zdrava djeca imaju statistički značajno veći broj ispunima saniranih zuba u odnosu na djecu s CP, dok je u djece s CP znatno više zastupljena ekstrakcija. Nisu pronađene statistički značajne razlike između te dvije skupine djece s obzirom na ostale komponente KEP indeksa. Usporedba broja funkcionalnih žvačnih jedinica nije pokazala statistički značajnu razliku u prisustvu funkcionalnih žvačnih jedinica između dvije skupine. Komponenta nesaniranog karijesa više je zastupljena u odnosu na komponente ekstrakcije i saniranja ispunima što ukazuje na nedovoljnu kurativnu skrb kod sve djece. Rana i dobro organizirana pedijatrijsko-stomatološka preventivna skrb za ovu populaciju imperativ je za smanjenje kako oboljenja zuba tako i cijelog stomatognatog sustava te održavanja njegovog zdravlja za ovu ionako rizičnu populaciju.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Dentalna medicina
POVEZANOST RADA
Projekti:
062-0650446-0498 - Zdravlje stomatognatog sustava žena u različitim fazama reproduktivne dobi (Gržić, Renata, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Medicinski fakultet, Rijeka
Profili:
Nataša Ivančić-Jokić
(autor)
Vlatka Lajnert
(autor)
Igor Prpić
(autor)
Martina Majstorović
(autor)
Renata Gržić
(autor)
Danko Bakarčić
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus