Pregled bibliografske jedinice broj: 316059
Rezultati trogodišnjeg monitoringa (2001.- 2003.) duhanovog štitastog moljca Bemisia tabaci (Gennadius, 1889), (Homoptera: Aleyrodidae) u Hrvatskoj
Rezultati trogodišnjeg monitoringa (2001.- 2003.) duhanovog štitastog moljca Bemisia tabaci (Gennadius, 1889), (Homoptera: Aleyrodidae) u Hrvatskoj // Poljoprivreda znanstveno-strucni casopis (Agriculture Scientific and Professional Review), 1 (2004), 10; 43-48 (podatak o recenziji nije dostupan, izvorni znanstveni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 316059 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Rezultati trogodišnjeg monitoringa (2001.-
2003.) duhanovog štitastog moljca Bemisia
tabaci (Gennadius, 1889), (Homoptera:
Aleyrodidae) u Hrvatskoj
(Results of the three-year monitoring (2001-
2003) of tobacco whitefly Bemisia tabaci
(Gennadius, 1889), (Homoptera: Aleyrodidae)in
Croatia)
Autori
Masten, Tatjana ; Šimala, Mladen ; Budinščak, Željko
Izvornik
Poljoprivreda znanstveno-strucni casopis (Agriculture Scientific and Professional Review) (1330-7142) 1
(2004), 10;
43-48
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, izvorni znanstveni rad, znanstveni
Ključne riječi
duhanov štitasti moljac ; Bemisia tabaci ; Hrvatska ; monitoring ; biljke domaćini ; božićna zvijezda ; širenje
(tobacco whitefly ; Bemisia tabaci ; Croatia ; monitoring ; host plants ; poinsettia ; spread)
Sažetak
Karantenski štetnik duhanov štitasti moljac Bemisia tabaci (Gennadius, 1889) prvi puta je u Hrvatskoj utvrđen 2000. Utvrđen je na području od Trogira do Omiša na nekoliko kulturnih i korovskih biljnih vrsta u zaštićenom prostoru te na otvorenom. Monitoring duhanovog štitastog moljca organiziran je u svim županijama (21) u Hrvatskoj u razdoblju od 2001. do 2003. Za određivanje prisustva odraslog stupnja duhanovog štitastog moljca upotrebljene su žute ljepljive ploče. Obavljeni su vizualni pregledi naličja listova biljaka domaćina u cilju određivanja preimaginalnih razvojnih stupnjeva, te su prikupljani uzorci listova sa sesilnim stadijima štitastih moljaca (ličinke, „ kukuljice“ i egzuviji). U uvjetima slabe zaraze odraslim oblikom Bemisia tabaci upotrebljene su biljke božićne zvijezde (Euphorbia pulcherrima Willd.) kao lovne biljke. Trogodišnjim monitoringom duhanovog štitastog moljca potvrđeno je da je božićna zvijezda u Hrvatskoj najatraktivniji domaćin ovom štetniku. Do sada je utvrđen na 38 domaćina. Činjenica da je vrsta tijekom ljeta u priobalju nalažena na povrtnoj, ukrasnoj i korovskoj flori na vanjskim površinama, govori o njenom udomaćenju i uspješnom prezimljavanju. Tijekom monitoringa duhanov štitasti moljac detektiran je u 13 županija naše zemlje, što ukazuje na njegovo progresivno širenje u Hrvatskoj .
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija), Biotehnologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet agrobiotehničkih znanosti Osijek
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- SCI-EXP, SSCI i/ili A&HCI