Pregled bibliografske jedinice broj: 314903
Procjena rizičnih i zaštitnih čimbenika u zajednici: razlike između percepcije mladih i njihovih roditelja
Procjena rizičnih i zaštitnih čimbenika u zajednici: razlike između percepcije mladih i njihovih roditelja // Plava knjiga sažetaka / Ferić Šlehan, Martina ; Kranželić Tavra, Valentina ; Stošić, Jasmina (ur.).
Zagreb: Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2007. str. 216-217 (poster, domaća recenzija, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 314903 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Procjena rizičnih i zaštitnih čimbenika u zajednici: razlike između percepcije mladih i njihovih roditelja
(Assessment of risk and protective factors in community: Differences between youth and their parents)
Autori
Ferić Šlehan, Martina ; Kranželić Tavra, Valentina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
Plava knjiga sažetaka
/ Ferić Šlehan, Martina ; Kranželić Tavra, Valentina ; Stošić, Jasmina - Zagreb : Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2007, 216-217
ISBN
978-953-6418-58-9
Skup
Istraživanja u edukacijsko-rehabilitacijskim znanostima
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 14.06.2007. - 16.06.2007
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
rizični i zaštitni čimbenici; procjena zajednice; razlike u percepciji mladih i njihovih roditelja
(risk and protective factors; community assessment; perception differences (youth and their parents))
Sažetak
Predstavljeno istraživanje je dio znanstvenog projekta « ; Zajednice koje brinu kao model prevencije poremećaja u ponašanju» ; koji se provodi u suradnji Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i Upravnog odjela za zdravstvo i socijalnu skrb Istarske županije. Istraživanje je provedeno na području Istarske županije (šire područje Labina, Pazina, Poreča i Pule). Uzorak čini 489 mladih (uzorak je generiran iz svih srednjih škola na navedenim lokalitetima), te 407 njihovih roditelja (N=896). Cilj istraživanje je bio identificirati razlike u percepciji zajednice mladih i njihovih roditelja. U istraživanju je korišten Upitnik o vašoj zajednici (24 varijable). Faktorskom analizom izolirano je 6 faktora: Tolerantnost na rizična ponašanja u zajednici (PZ1), Prisutnost rizičnih čimbenika u zajednici (PZ2), Dostupnost droga u zajednici (PZ3), Prilike za uključivanje mladih u zajednicu (PZ4), Dostupnost alkohola u zajednici (PZ5), Uključivanje mladih u zajednicu (PZ6). Diskriminativna analiza je učinjena na latentnim dimenzijama te su rezultati analize pokazali kako mladi procjenjuju dostupnost alkohola i droga u zajednici većom nego njihovi roditelji te da procjenjuju da je zajednica tolerantnija na rizična ponašanja mladih nego što to čine njihovi roditelji (u diskriminacijskoj funkciji najviše su sudjelovali faktori Dostupnost alkohola u zajednici (PZ5), Tolerantnost na rizična ponašanja u zajednici (PZ1) i Dostupnost droga u zajednici (PZ3)). Ovi podaci su važni pri planiranju prevencijskih strategija usmjerenih prema zajednici. Naime, odrasli su ti koji imaju odgovornost i moć pokretati akcije i mijenjati neke aspekte zajednice (kao npr. utjecati da se zakoni o netočenju i neprodaji alkoholnih pića maloljetnicima dosljedno provode u zajednici). Ukoliko odrasli ne znaju kako mladi percipiraju zajednicu i koje rizike vide u njoj, te ukoliko se oslanjaju samo na svoju percepciju (istraživanje je pokazalo da odrasli vide manje rizika u zajednici), neće doći do pokretanja potrebnih koraka kako bi se zajednicu učinilo sigurnijim i zdravijim mjestom za razvoj djece i mladih.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pedagogija
Napomena
Sažetak je objavljen na hrvatskom i engleskom jeziku
POVEZANOST RADA
Projekti:
013-0000000-2625 - Zajednice koje brinu - razvoj, implementacija i evaluacija modela prevencije (Bašić, Josipa, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet, Zagreb