Pregled bibliografske jedinice broj: 314743
Empirijska provjera dvaju upitnika za mjerenje anksiozne osjetljivosti
Empirijska provjera dvaju upitnika za mjerenje anksiozne osjetljivosti // 18. Dani Ramira i Zorana Bujasa / Keresteš, G ; Brković, I ; Butković, A. (ur.).
Zagreb: Odsjek za psihologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, 2007. (pozvano predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 314743 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Empirijska provjera dvaju upitnika za mjerenje anksiozne osjetljivosti
(Empirical evaluation of the two anxiety sensitivity questionnaires)
Autori
Macuka, Ivana ; Nekić, Irena ; Penezić, Zvjezdan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
18. Dani Ramira i Zorana Bujasa
/ Keresteš, G ; Brković, I ; Butković, A. - Zagreb : Odsjek za psihologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, 2007
ISBN
978-953-175-302-9
Skup
18. Dani Ramira i Zorana Bujasa
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 13.12.2007. - 15.12.2007
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
anksiozna osjetljivost; upitnici; psihometrijske karakteristike
(anxiety sensitivity; questionnaire; psychometric characteristics)
Sažetak
Anksiozna osjetljivost se opisuje kao strah od javljanja anksioznih simptoma i tjelesnih senzacija povezanih s anksioznošću. Osoba pri tom procjenjuje da ti simptomi i tjelesne senzacije mogu imati negativne tjelesne, psihološke i socijalne posljedice. Za mjerenje ovog konstrukta kod djece i adolecenata u svijetu se najčešće koristi Indeks anksiozne osjetljivosti za djecu (CASI – Childhood Anxiety Sensitivity Indeks) autorice Silverman (1991), a u Hrvatskoj subskala Anksiozna osjetljivost (AS) kao dio Skale strahova i anksioznosti za djecu i adolescente (SKAD-62) autorice Vulić-Prtorić (2003). Adaptirana verzija CASI na hrvatskom uzorku sadrži kao i originalna verzija 18 tvrdnji koje mjere anksioznu osjetljivost djeteta kroz njihovu procjenu nelagode i prijetnje zbog javljanja anksioznih simptoma. Subkala anksiozne osjetljivosti (AS) iz skale SKAD-62 (Vulić-Prtorić, 2003) sadrži ukupno 8 tvrdnji koje opisuju anksioznu osjetljivost tj. tjelesne reakcije poput ubraznog rada srca, bolove u trbuhu, vrtoglavicu, mučninu, osjećaj gušenja, te katastrofične kognitivne interpretacije vezane za takve tjelesne reakcije. Prethodne primjene ove subskale su pokazale vrlo dobre psihometrijske pokazatelje. Pouzdanost ove skale je utvrđena na normativnom i kliničkom uzorku od preko 2000 ispitanika u dobi od 10 do 18 godina i izražena koeficijentom unutarnje konzistentnosti Cronbach alphom iznosi 0.80. U ovom radu prikazani su rezultati istraživanja koje je provedeno u uzorku od 300 ispitanika, učenika od 5. do 8. razreda osnovne i 1. do 4. razreda srednje škole čiji je cilj bio usporediti osnovne psihometrijske pokazatelje, faktorsku strukturu i konvergentnu valjanost skala AS i CASI.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
269-0092660-1430 - Psihosocijalni aspekti zdravlja djece i adolescenata
269-1301676-0821 - Medijacijska uloga emocija u procesu samoregulacije učenja (Sorić, Izabela, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Sveučilište u Zadru