Pregled bibliografske jedinice broj: 314723
Socijalne strategije u relaciji sa životnim zadovoljstvom
Socijalne strategije u relaciji sa životnim zadovoljstvom // Program i sažeci priopćenja, 18. Dani Ramira i Zorana Bujasa / Keresteš, Gordana ; Brković, Irma ; Butković, Ana (ur.).
Zagreb: Školska knjiga, 2007. str. 73-73 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 314723 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Socijalne strategije u relaciji sa životnim zadovoljstvom
(Social strategies in relation with life satisfaction)
Autori
Nekić, Marina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Program i sažeci priopćenja, 18. Dani Ramira i Zorana Bujasa
/ Keresteš, Gordana ; Brković, Irma ; Butković, Ana - Zagreb : Školska knjiga, 2007, 73-73
ISBN
978-953-175-302-9
Skup
18. Dani Ramira i Zorana Bujasa
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 13.12.2007. - 15.12.2007
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
socijalne strategije; životno zadovoljstvo
(social strategies; life satisfaction)
Sažetak
Koliko smo uspješni u svakodnevnim interakcijama s drugima ovisi o našem mišljenju i o akcijama koje poduzimamo. Prema tome, mogli bi reći da je kvaliteta akcija u socijalnom kontekstu određena kognitivnim i bihevioralnim strategijama koje koristimo u odnosima s drugima. Sredinom devedesetih godina prošlog stoljeća Nurmi, Salmela-Aro i Haavisto (1995) su iz dotadašnjih rezultata istraživanja i teorija derivirali šest socijalnih strategija. Te socijalne strategije čini očekivanje uspjeha, ponašanje irelevantno za zadatak, izbjegavanje, gospodarenje, traženje socijalne podrške i pesimizam. Brojna su istraživanja koja su uključivala utvrđivanje relacija socijalnih strategija i nekih oblika nezadovoljstva u odnosima s drugima (npr. usamljenosti) (Nurmi, Toivonen, Salmele-Aro i Eronen, 1996 ; Nurmi i Salmela-Aro, 1997 ; Nekić, 2006 ; Nekić i Tucak, 2007). Ta istraživanja su pokazala da korištenje adaptivnih strategija omogućuje stvaranje kvalitativno zadovoljavajućih odnosa s drugima, a upravo takvi odnosi čine jedan dio općeg životnog zadovoljstva. Stoga je cilj ovog istraživanja bio utvrditi relaciju socijalnih strategija i životnog zadovoljstva, s pretpostavkom da će strategije koje omogućuju aktivnu orijentaciju prema drugima, odnosno mogućnost uspješnog iniciranje i održavanja socijalnih veza pridonijeti i većem životnom zadovoljstvu. Istraživanje je provedeno na 202 ispitanika u dobi od 18 do 25 godine. Primijenjena je Skala životnog zadovoljstva (Penezić, 1996) i Upitnik strategija i atribucija (Nurmi, Salmela-Aro i Haavisto, 1995). Nakon obrade prikupljenih podataka dobiveni rezultati pokazuju da postoji statistički značajna povezanost između socijalnih strategija i životnog zadovoljstva. Osim toga, preko trideset posto varijance kriterijske varijable, odnosno životnog zadovoljstva, može se objasniti socijalnim strategijama koje se odnose na očekivanje uspjeha i izbjegavanje. Dobiveni rezultati su interpretirani u skladu s dosadašnjim relevantnim nalazima i značajnim teorijskim okvirima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
269-1301422-1493 - Iskustva nepravde i psihološka dobrobit tijekom nekih životnih tranzicija (Ćubela Adorić, Vera, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Sveučilište u Zadru
Profili:
Marina Nekić
(autor)