Pregled bibliografske jedinice broj: 314660
Kontakti s braćom i sestrama kao prediktori kvalitete odnosa i psihološke dobrobiti pojedinca u odrasloj dobi
Kontakti s braćom i sestrama kao prediktori kvalitete odnosa i psihološke dobrobiti pojedinca u odrasloj dobi // 18. Dani Ramira i Zorana Bujasa - Program i sažeci priopćenja / Keresteš, Gordana ; Brković, Irma ; Butković, Ana (ur.).
Zagreb: Školska knjiga, 2007. (pozvano predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 314660 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kontakti s braćom i sestrama kao prediktori kvalitete odnosa i psihološke dobrobiti pojedinca u odrasloj dobi
(Contacts with siblings as predictors of the relationship quality and psychological well-being during adulthood)
Autori
Jurkin, Marina ; Ćubela Adorić, Vera
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
18. Dani Ramira i Zorana Bujasa - Program i sažeci priopćenja
/ Keresteš, Gordana ; Brković, Irma ; Butković, Ana - Zagreb : Školska knjiga, 2007
ISBN
978-953-175-302-9
Skup
18. Dani Ramira i Zorana Bujasa
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 13.12.2007. - 15.12.2007
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
odnosi među braćom i sestrama; odrasla dob; psihološka dobrobit
(sibling relationships; adulthood; psychological well-being)
Sažetak
U odnosu na neke ranije periode razvoja, u odrasloj dobi odnos među braćom i sestrama je više ili manje dobrovoljan. Sukladno tome, u dosadašnjim istraživanjima čestina kontakata među braćom i sestrama korištena je i kao pokazatelj kvalitete njihovog odnosa. Jedan od ciljeva provedenog istraživanja bio je ispitati u kakvom su odnosu različite vrste kontakata s percipiranom kvalitetom odnosa kao i s nekim pokazateljima psihološke dobrobiti. Naime, prethodna su istraživanja pokazala da je kvaliteta ovog odnosa u odrasloj dobi povezana i s različitim pokazateljima psihološkog funkcioniranja pojedinca, poput zadovoljstva životom i samopoštovanja. Pretpostavka je bila da će, općenito, češći kontakti biti povezani s pozitivnijom percepcijom kvalitete samog odnosa kao i s pokazateljima kvalitetnijeg psihološkog funkcioniranja pojedinca. Istraživanje je provedeno u dobno heterogenoj skupini odraslih muškaraca i žena (N=229) koji su, uz niz čestica koje su se odnosile na različite vrste kontakata s bratom ili sestrom, popunili i skale namijenjene ispitivanju pozitivnih i negativnih dimenzija tog odnosa, zatim vlastitog zadovoljstva životom, depresivnosti, usamljenosti i samopoštovanja. Utvrđeno je da je čestina kontakata općenito povezana prvenstveno s dimenzijom topline odnosa s bratom ili sestrom, dok su preostale dvije dimenzije (konflikti i rivalstvo) povezane sa specifičnim vrstama kontakata. K tome, čestina različitih vrsta kontakata može objasniti značajnu proporciju varijance pokazatelja psihološke dobrobiti (prvenstveno zadovoljstva životom i depresivnosti), pri čemu je razmjerno najznačajniji prediktor čestina sudjelovanja u zajedničkim aktivnostima. Konačno, pokazalo se da i čestina pojedinih vrsta kontakata kao i njihove relacije s pokazateljima dobrobiti ovise donekle i o spolnom sastavu dijade, što je u skladu s nekim ranijim spoznajama o efektima spolnog sastava dijade na kvalitetu ovog odnosa i njegove implikacije po dobrobit pojedinca.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
Napomena
Pozvano izlaganje u okviru simpozija: "Bliski odnosi i kvaliteta života"
POVEZANOST RADA
Projekti:
130-1301422-1420 - Uloga socio-kognitivnih procesa u samoregulaciji i interpersonalnim odnosima (Kamenov, Željka, MZOS ) ( CroRIS)
269-1301422-1493 - Iskustva nepravde i psihološka dobrobit tijekom nekih životnih tranzicija (Ćubela Adorić, Vera, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Sveučilište u Zadru