Pregled bibliografske jedinice broj: 314656
Bazična vjerovanja o ljudskoj prirodi, usamljenost i samoća u odrasloj dobi
Bazična vjerovanja o ljudskoj prirodi, usamljenost i samoća u odrasloj dobi // 18. Dani Ramira i Zorana Bujasa / Keresteš, Gordana ; Brković, Irma ; Butković, Ana (ur.).
Zagreb: Školska knjiga, 2007. (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 314656 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Bazična vjerovanja o ljudskoj prirodi, usamljenost i samoća u odrasloj dobi
(Fundamental beliefs about human nature, loneliness and solitude during adulthood)
Autori
Tucak Junaković, Ivana ; Ćubela Adorić, Vera
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
18. Dani Ramira i Zorana Bujasa
/ Keresteš, Gordana ; Brković, Irma ; Butković, Ana - Zagreb : Školska knjiga, 2007
ISBN
978-953-175-302-9
Skup
18. Dani Ramira i Zorana Bujasa
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 13.12.2007. - 15.12.2007
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
povjerenje; cinizam; usamljenost; samoća; odrasla dob
(trust; cynicism; loneliness; solitude; adulthood)
Sažetak
Cilj provedenog istraživanja bio je ispitati povezanost nekih bazičnih vjerovanja o ljudskoj prirodi (cinizam ili kritički odnos prema ljudskoj prirodi i vjerovanje u ljudsku dobrotu) s usamljenošću i samoćom u odrasloj dobi. Pritom se usamljenost opisuje kao neugodno emocionalno i motivacijsko stanje koje je uzrokovano nemogućnošću zadovoljenja potrebe za intimnošću, ljubavi i pripadanjem, dok se samoća definira kao želja osobe da bude sama pri čemu ne doživljava neugodne nego ugodne emocije. Sukladno Wrightsmanovom (1992) određenju, spomenuta bazična vjerovanja ne bi trebala imati neposrednih implikacija po osjećaj samoće, dok bi se mogla očekivati njihova povezanost s usamljenošću. Budući su istraživanja bazičnih vjerovanja o ljudskoj prirodi u odrasloj dobi rijetka, ovo je istraživanje provedeno na dobno heterogenom uzorku odraslih (N=300). Relevantni konstrukti mjereni su: Skalom cinizma i povjerenja (Ćubela Adorić i Tucak, 2006), adaptiranom kratkom verzijom UCLA skale usamljenosti (Lacković-Grgin, Penezić i Nekić, 2002) i Adaptiranom skalom preferirane samoće (Lacković-Grgin i Nekić, 2002). Suprotno rezultatima nekih ranijih studija na hrvatskim uzorcima koji sugeriraju da su cinizam i vjerovanje u ljudsku dobrotu dvije međusobno nezavisne dimenzije (Ćubela Adorić i Tucak, 2006), korelacijske analize rezultata ovoga istraživanja pokazale su da su ova dva bazična vjerovanja o ljudskoj prirodi značajno, iako skromno, negativno povezana. Pokazalo se da vjerovanje u ljudsku dobrotu ne korelira značajno niti s usamljenošću, niti sa samoćom. S druge strane, cinična vjerovanja o ljudima značajno su pozitivno korelirala s usamljenošću, dok sa samoćom nisu bila značajno povezana. U radu se također razmatra utjecaj nekih sociodemografskih varijabli na ispitane konstrukte.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
Napomena
Izlaganje u okviru simpozija: "Bliski odnosi i kvaliteta života"
POVEZANOST RADA
Projekti:
130-1301422-1420 - Uloga socio-kognitivnih procesa u samoregulaciji i interpersonalnim odnosima (Kamenov, Željka, MZOS ) ( CroRIS)
269-1301422-1493 - Iskustva nepravde i psihološka dobrobit tijekom nekih životnih tranzicija (Ćubela Adorić, Vera, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Sveučilište u Zadru