Pregled bibliografske jedinice broj: 314142
Lijekovi kojima je istekao rok trajanja i njihovo javnozdravstveno značenje
Lijekovi kojima je istekao rok trajanja i njihovo javnozdravstveno značenje // Hrvatski dani primarne zdravstvene zaštite , Labin 2007
Labin, 2007. (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 314142 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Lijekovi kojima je istekao rok trajanja i njihovo javnozdravstveno značenje
(Expired/unused drugs, public health problem)
Autori
Danijela Štimac, Josip Čulig, Zvonimir Šostar, Matko Bolanča
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Hrvatski dani primarne zdravstvene zaštite , Labin 2007
/ - Labin, 2007
Skup
Hrvatski dani primarne zdravstvene zaštite
Mjesto i datum
Rabac, Hrvatska, 06.10.2007. - 10.10.2007
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
lijekovi; stari; neiskorišteni
(unused; expired; drugs)
Sažetak
. Gradski ured za zdravstvo, rad, socijalnu zaštitu i branitelje, Pliva i Zavod za javno zdravstvo Grada Zagreba-Odjel za farmakoepidemiologiju, organizirali su akciju zbrinjavanja starih lijekova iz domaćinstava. Akcija je trajala od 15. prosinca 2006. do 15. veljače 2007. godine. Cilj akcije bio je podučiti građane o potrebi pravilnog zbrinjavanja lijekova, budući da lijekovi spadaju u opasni otpad te ih potaknuti da i ubuduće deponiraju lijekove kojima je istekao rok trajanja u za to predviđene kontejnere u ljekarnama ili domovima zdravlja. Odjel za farmakoepidemiologiju Zavoda za javno zdravstvo Grada Zagreba analizirao je sadržaje kontejnera s lijekovima prikupljenim u akciji, s ciljem uvida u sadržaje tzv. kućnih ljekarni te istraživanja ustrajnosti pacijenata u primjeni propisane terapije. Tjekom akcije prikupljeno je 10 kontejnera lijekova od po 700 L, ili 1576, 80 kg starih lijekova. prikupljeno 13320 pakovanja lijekova. Najveći dio prikupljenih lijekova (preko 93, 77% ili 12488 pakovanja) čine lijekovi sa režimom izdavanja na recept, najčešće oni koji se primjenjuju kod kroničnih bolesti. Ostatak od 6, 23% ili 832 pakovanja, čine tzv. OTC (Over The Counter lijekovi), dakle oni koji se mogu kupiti bez recepta. Financijska vrijednost prikupljenih lijekova procjenjuje se na preko 600.000 HRK. Među prikupljenim lijekovima najviše je lijekova za bolesti kardiovaskularnog sustava, zatim lijekova za živčani sustav, lijekova za probavni sustav i antibiotika. Činjenica da najveći dio prikupljenih lijekova čine lijekovi sa režimom izdavanja na recept te lijekovi koji se propisuju za liječenje kroničnih bolesti i antibiotici, ukazuje na slijedeće moguće probleme: 1) pacijenti se ne pridržavaju u dovoljnoj mjeri uputa liječnika, odnosno, ustrajnost pacijenata u primjeni propisane terapije je nedovoljna, 2) liječnici često propisuju lijekove na zahtjev pacijenta. Pacijenti traže lijek „ za poslije“ tj. za slučaj kada sami procjene da će im lijek biti potreban. Ovo istraživanje potvrdilo je stav o neracionalnoj primjeni lijekova u Zagrebu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita
POVEZANOST RADA
Projekti:
121-0000000-0304 - Istraživanje ustrajnosti pacijenata pri dugotrajnoj terapiji statinima u Zagrebu (Čulig, Josip, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Nastavni zavod za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar"