Pregled bibliografske jedinice broj: 313199
Bijela gospa, krst i mač. Mjesto Gospina kulta i marijanske likovne umjetnosti u formiranju regionalnog i nacionalnog identiteta stanovništva Dalmacije u razdoblju od XVII. do XXI. stoljeća
Bijela gospa, krst i mač. Mjesto Gospina kulta i marijanske likovne umjetnosti u formiranju regionalnog i nacionalnog identiteta stanovništva Dalmacije u razdoblju od XVII. do XXI. stoljeća // Povijesno naslijeđe i nacionalni identiteti. Zbornik Drugog hrvatskog simpozija o nastavi povijesti (Opatija 19.-21. travnja 2006.) / Marinović, Marijana (ur.).
Zagreb: Zavod za školstvo Republike Hrvatske, 2006. str. 54-69
CROSBI ID: 313199 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Bijela gospa, krst i mač. Mjesto Gospina kulta i marijanske likovne umjetnosti u formiranju regionalnog i nacionalnog identiteta stanovništva Dalmacije u razdoblju od XVII. do XXI. stoljeća
(White Madonna, Crucifix and Sword. The Role of the Marian Cultus and Marian Visual Art in Formation of Regional and National Identity of Dalmatian Population from XVIIth to the XXIst Century)
Autori
Prijatelj Pavičić, Ivana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, ostalo
Knjiga
Povijesno naslijeđe i nacionalni identiteti. Zbornik Drugog hrvatskog simpozija o nastavi povijesti (Opatija 19.-21. travnja 2006.)
Urednik/ci
Marinović, Marijana
Izdavač
Zavod za školstvo Republike Hrvatske
Grad
Zagreb
Godina
2006
Raspon stranica
54-69
ISBN
953-7290-01-8
Ključne riječi
Sinjska Gospa, marijanska ikonografija i nacionalni stereotipi, Pavao Vučković, Karlo Balić, Ivan Aralica
(Our Lady of Sinj, iconography of Virgin Mary and national stereotypes, Pavao Vučković, Karlo Balić, Ivan Aralica)
Sažetak
Radnja pokazuje kako se u dalmatinskoj marijanskoj ikonografiji i kultu (na primjeru kulta Gospe Sinjske), uz opće vjerske i političke ideje, aktualizirala i prelamala lokalna geopovijesna situacija. Ona se u toj umjetnosti i kultu kontekstualizirala putem različitih postupaka referencijalizacije, ideologizacije, ambijentalizacije i simbolizacije pojedinih teoloških i povijesnih sadržaja i njihovih značenja. U kult Sinjske Gospe kao u prazni označitelj učitavali su se mnogi politički i duhovni sadržaji, ali ponajviše i u kontinuitetu želje i stavovi jedne regionalne franjevačke zajednice koja obitava na prostoru između hrvatsko-bosanske granice, Knina i pripadajućeg obalnog pojasa.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest umjetnosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
244-2440820-0794 - Istočnojadranske umjetničke teme: umjetnost, politika, maritimno iskustvo (Prijatelj-Pavičić, Ivana, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet u Splitu
Profili:
Ivana Prijatelj-Pavičić
(autor)