Pregled bibliografske jedinice broj: 313093
Program kontrole i praćenja zdravlja visokoproduktivnih mliječnih krava u tranzicijskom razdoblju
Program kontrole i praćenja zdravlja visokoproduktivnih mliječnih krava u tranzicijskom razdoblju // Mljekarski list, 11 (2007), 42-44 (podatak o recenziji nije dostupan, prikaz, stručni)
CROSBI ID: 313093 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Program kontrole i praćenja zdravlja visokoproduktivnih mliječnih krava u tranzicijskom razdoblju
(The control and monitoring of high yielding dairy cows health in transition period)
Autori
Marenjak, Terezija Silvija
Izvornik
Mljekarski list (0351-9104) 11
(2007);
42-44
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, prikaz, stručni
Ključne riječi
zdravlje; mliječne krave; metaboličke bolesti; tranzicija; proizvodnja; hranidba
(health; dairy cows; metabolic diseases; transition; production; nutrition)
Sažetak
Metodama kontrole zdravlja pojedinih proizvodnih skupina krava moguće je spriječiti nastanak zdravstvenih poremećaje u krava u tranzicijskom, odnosno ranom postporođajnom razdoblju.Metode koje se koriste su: metode fizikalne pretrage, kao što su mjerenje tjelesne temperature, kontrakcije buraga i dr. te utvrđivanje proizvodnih pokazatelja i provođenja tzv. metaboličkog profil testa. Pri prijelazu iz suhostaja u period intezivne laktacije, u mliječnih krava, događaju se dvije ključne promjene s obzirom na adaptacijske metaboličke mehanizme. Prije svega porastu potrebe za krvnim šećerom (glukozom), a namiruju se iz glikogena, no te se rezerve brzo potroše te se vrlo intezivno, kao alternativni energetksi izvor, koriste masti iz tjelesnih rezervi (masno tkivo). Trigliceridi će se razgraditi na glicerol i slobodne masne kiseline, što će se u krvi manifestirati sa porastom koncentracija NEFA (neesterificiranih masnih kiselina).One će se u jednom dijelu koristiti kao energetski izvor, dok će se suvišak uskladištiti u vidu triglicerida i izazvati jače ili slabije zamašćenje jetre. Takova jetra ima smanjenu detoksikacijsku sposobnost, ali i mogućnost sinteze glukoze što može prouzročiti dodatni problem u razdoblju rane laktacije. Temeljito provedenim programom kontrole zdravstvenog statusa krava vrlo se uspješno mogu utvrditi nastali poremećaji jer se zasnivaju na metaboličkim promjenama koje nastaju tijekom tranzicijskog razdoblja te omogućuju pravovremenu terapiju, a time i prevenciju nastanka težih poremećaja u mliječnih krava u puerperiju.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti, Veterinarska medicina, Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
053-0531854-1850 - Hranidbeno metaboličke osnove podizanja kvalitete animalnih namirnica (Poljičak Milas, Nina, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Veterinarski fakultet, Zagreb