Pregled bibliografske jedinice broj: 312972
Regionalne razlike u Hrvatskoj : pokazatelji ekonomske razvijenosti županija
Regionalne razlike u Hrvatskoj : pokazatelji ekonomske razvijenosti županija // Forumi o regionalizaciji i održivom življenju : zbornik radova i izbor iz diskusije / Horvat, Vedran (ur.).
Zagreb: Heinrich-Böll-Stiftung, 2007. str. 153-165 (predavanje, nije recenziran, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 312972 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Regionalne razlike u Hrvatskoj : pokazatelji ekonomske razvijenosti županija
(Regional differences in Croatia : county economic development indicator)
Autori
Račić, Domagoj ; Aralica, Zoran ;
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Forumi o regionalizaciji i održivom življenju : zbornik radova i izbor iz diskusije
/ Horvat, Vedran - Zagreb : Heinrich-Böll-Stiftung, 2007, 153-165
ISBN
978-953-98520-7-6
Skup
Forumi o regionalizaciji i održivom življenju
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 04.2006
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
regija, ekonomska razvijenost, županija
(region, economic development, county,)
Sažetak
Cilj ovoga rada je dati analitičku podlogu za ocjenu ekonomske razvijenosti na razini županija. Pritom se definiraju ekonomski pokazatelji razvijenosti županija koji utječu na regionalne razlike u trenutnoj situaciji i razvojnim mogućnostima pojedinih županija. Indikatori koji definiraju ekonomski okvir nužni su za identifikaciju razlika u ekonomskoj razvijenosti. Tako rad na razini županija uključuje analizu bruto domaćeg proizvoda (BDP), stopu nezaposlenosti, analizu bruto plaće, udjela zaposlenih u radnom kontingentu, udjele zaposlenih u primarnom, sekundarnom i tercijarnom sektoru te analizu nezaposlenih prema razini obrazovanja. Ekonomski potencijal izražen BDP-om po županijama, kao i iskorištenost radnog potencijala u županijama dvojako su povezani s kvalitetom procesa obrazovanja. S jedne strane, za pretpostaviti je da će prosječno kvalitetnije obrazovanje biti ostvareno u onim županijama koje imaju veću razinu ostvarenog BDP-a, jer će im viša razina ekonomske aktivnosti omogućiti i veća proračunska, ali i privatna ulaganja u obrazovanje. No, viša razina BDP-a, pogotovo jer je načelno povezana i s većom razinom i povoljnijom strukturom zaposlenosti po sektorima, može indicirati bolju povezanost obrazovnog sektora i tržišta rada i kvalitetnija obrazovna postignuća. Razina i struktura zaposlenosti između primarnog, sekundarnog i tercijarnog sektora određuje potrebe za ljudskim resursima, koje definiraju i zahtjeve na koje obrazovni sustav treba odgovoriti. Razlike u ekonomskoj razvijenosti povezane su s razlikama u sposobnostima i stupnju zadovoljavanja javnih potreba.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Ekonomski institut, Zagreb