Pregled bibliografske jedinice broj: 312939
Pohvala konstrukciji - 70 godina Francuskog paviljona na Zagrebačkom zboru
Pohvala konstrukciji - 70 godina Francuskog paviljona na Zagrebačkom zboru // Radovi Instituta za povijest umjetnosti, 31 (2007), 31; 297-312 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 312939 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Pohvala konstrukciji - 70 godina Francuskog paviljona na Zagrebačkom zboru
(Congratulation to the Construction - 70 years of French Pavillion on the Zagreb Fair)
Autori
Radović Mahečić, Darja
Izvornik
Radovi Instituta za povijest umjetnosti (0350-3437) 31
(2007), 31;
297-312
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
Zagrebački zbor; Francuski paviljon; Bernard Lafaille; sajamska arhitektura
(Zagreb Fair; French pavillion; Bernard Lafaille; pavillion architecture)
Sažetak
Na trokutastom zemljištu između željezničkih pruga što prosijecaju grad Zagreb, na lokaciji Savska cesta 25, podignut je između 1936. i 1939. paviljonski sklop u najboljoj tradiciji europske funkcionalne sajamske arhitekture, koji prepoznajemo po određenom kreativnom pomaku. U travnju 1937. na tom najpoznatijem zagrebačkom sajmu - Zagrebačkom zboru, svečano je bio otvoren “ Stalni paviljon za međunarodne godišnje izložbe Francuske” sagrađen prema projektu inženjera Bernard Lafaillea i arhitekta Robert Camelota, koji je odmah ocijenjen kao remek-djelo konstrukcije i oblikovanja. Paviljon okruglog tlocrta smješten u sredini sajmišnoga zemljišta, koji se istom silhuetom predstavlja sa svih strana, nov je po metalnoj konstrukciji, za koju je zaslužan Lafaille: 12 cilindričnih stupova osovljenih na 15 metara visine drže kružnu gredu na koju je obješena metalna koprena u obliku izvrnutog stošca, tzv. “ viseći strop” . To je krovište rijedak primjer arhitektonske konstrukcije realizirane isključivo od varenog tankog metala. Lafaille je djelovao usuglašeno s industrijskim dometima i socijalnom realnošću, kao istraživač kojeg zanima sam postupak građenja i oblikovanja na način industrijskog dizajna te se njegov opus valorizira kao “ inženjerska umjetnost” . S njegovim su Francuskim paviljonom u našu arhitekturu zakoračili originalno interpretirani suvremeni elementi industrijske proizvodnje i egzaktnost tehničkog razmišljanja. Članak donosi građevinsku i fotografsku dokumentaciju vezanu za Francuski paviljon u Zagrebu pohranjenu u arhivu inženjera Lafaillea u Parizu, smješta ovu građevinu u kontekst cjelokupnog Lafailleva opusa te objašnjava okolnosti njegova angažmana u Zagrebu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest, Povijest umjetnosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
020-0202687-2696 - Urbanistički razvoj hrvatskih gradova i arhitektonska dostignuća u 20. stoljeću (Čorak, Željka, MZOS ) ( CroRIS)
075-0000000-3373 - Hrvatska biobibliografska baština (Macan, Trpimir, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut za povijest umjetnosti, Zagreb,
Leksikografski zavod
Profili:
Darja Radović Mahečić
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- BHA: Bibliography of the History of Art