Pregled bibliografske jedinice broj: 312257
Etički problemi pri obavljanju psihološke djelatnosti
Etički problemi pri obavljanju psihološke djelatnosti // 15. godišnja konferencija hrvatskih psihologa - prevencija, (re)habilitacija, psihoedukacija kroz interdisciplinarnost / Lopižić, Josip (ur.).
Dubrovnik: Hrvatsko psihološko društvo (HPD), 2007. (ostalo, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 312257 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Etički problemi pri obavljanju psihološke djelatnosti
(Psychological activities and its ethical problems)
Autori
Brajša-Žganec, Andreja ; Gligora, Hrvoje ; Pregrad, Jasenka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
15. godišnja konferencija hrvatskih psihologa - prevencija, (re)habilitacija, psihoedukacija kroz interdisciplinarnost
/ Lopižić, Josip - Dubrovnik : Hrvatsko psihološko društvo (HPD), 2007
Skup
15. godišnja konferencija hrvatskih psihologa - prevencija, (re)habilitacija, psihoedukacija kroz interdisciplinarnost
Mjesto i datum
Cavtat, Hrvatska, 14.11.2007. - 17.11.2007
Vrsta sudjelovanja
Ostalo
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
kodeks etike psihološke djelatnosti; etičke dvojbe; moguća rješenja; etički standardi
(code of ethics for psychological activities/work; ethical dilemmas; possible solutions; ethical standards)
Sažetak
Psiholozi se svakodnevno u svom radu susreću s nizom problema etičke prirode i da bi uspješno funkcionirali moraju ih na neki način riješiti. Podvojenost radne, profesionalne i stručne uloge kao pomažuće profesije i odgovornosti prema organizaciji u kojoj pojedini psiholog radi, pitanja ispovjedne tajne, način objavljivanja rezultata testiranja koji ne govore o pozitivnim osobinama ispitanika, nemogućnost udovoljavanja svojim mišljenjem sekundarnoj dobroti ispitanika samo su neka pitanja odnosno dvojbe s kojima se susrećemo u praksi. Pitanja koja si možemo postaviti su slijedeća: Na koji način rješavamo etičke i druge dvojbe u svom radu? Razgovaramo li s kolegama o svojim dvojbama? Uočavamo li i reagiramo li u slučaju da nam kolega krši etičke principe profesionalnog ponašanja? Djelujemo li edukativno u cilju zaštite tek diplomiranih kolega? Kome se obraćamo kada imamo problem? Savjetujemo li se s nadležnim tijelima u situacijama nesigurnosti i mogućih etičkih povreda koje se odnose na naš profesionalni rad ili na rad naših kolega? Koje su etičke dileme u prenošenju psiholoških spoznaja putem medija? O rješavanju etičkih pitanja djelom govori i važeći kodeks etike psihološke djelatnosti Hrvatske psihološke komore koji obvezuje sve članove komore i predstavlja referentni okvir za sve psihologe u Republici Hrvatskoj. Stoga je cilj ovog okruglog stola postizanje boljih etičkih standarda u struci pa i šire, odnosno na koje sve načine društvo i komora zajedno mogu pomoći provođenju viših etičkih normi u psihološkoj djelatnosti. Prikazat će se glavni dijelovi kodeksa etike psihološke djelatnosti kod nas kao i propisani etički standardi Europske federacije psiholoških društava EFPA-e. Osvrnut će se na dosadašnji rad etičkog odbora i probleme koji su se do sada razmatrali. Potaknut će se diskusija o najčešćim etičkim dilemama i mogućim rješenjima u pojedinim stručnim razredima komore, kao i pojedinim sekcijama društva. Bolji etički standardi u struci mogu se postići stalnim uzajamnim dijalozima između članova u pojedinoj profesiji stoga je i organizacija ovog okruglog stola jedan od načina podizanja boljih etičkih standarda u psihološkoj djelatnosti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
194-1941558-1527 - Odrednice roditeljstva, obiteljski odnosi i psihosocijalna dobrobit djece (Raboteg-Šarić, Zora, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, Zagreb
Profili:
Andreja Brajša-Žganec
(autor)