Pregled bibliografske jedinice broj: 312159
Učinak verbotonalne rehabilitacije na vidne evocirane potencijale u djece s disleksijom
Učinak verbotonalne rehabilitacije na vidne evocirane potencijale u djece s disleksijom // Neurologia Croatiaca, 56 (2007), Suppl. 1; 229-230 (podatak o recenziji nije dostupan, kongresno priopćenje, znanstveni)
CROSBI ID: 312159 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Učinak verbotonalne rehabilitacije na vidne evocirane potencijale u djece s disleksijom
(Effects of verbotonal rehabilitation on sight evoked potentials in children with dyslexia)
Autori
Vranić, Đurđica ; Runjić, Nađa
Izvornik
Neurologia Croatiaca (1331-5196) 56
(2007), Suppl. 1;
229-230
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, kongresno priopćenje, znanstveni
Ključne riječi
vidni evocirani potencijali; disleksija
(sight evoked potentials; dyslexia)
Sažetak
Ispitivanje vidnih evociranih potencijala s kortikalnom kartografijom korisna je dijagnostička metoda za vizualizaciju uloge vidnog puta u djece s disleksijom. Željeli smo ispitati promjene u vidnim evociranim potencijalima u kartografskom prikazu aktivacije kore mozga u djece s disleksijom nakon godinu dana verbotonalne rehabilitacije. Ispitali smo 20 djece s disleksijom u dobi od 7 do 10 godina. Kontrolu je sačinjavalo 20 djece bez navedenih teškoća, izjednačeno po dobi i spolu. Ispitanici su cjelovito dijagnostički ispitani, učinjeno je oftalmološko, audiološko, neurološko, logopedsko i psihologijsko ispitivanje. Vidni evocirani potencijali ispitani su sa strukturiranim vidnim podražajem u skladu s europskim standardima za 2004. godinu. Istovremeno je učinjena i kortikalna kartografija pomoću 32-kanalnog Neuroscan sustava, a podatci su prikupljeni i obrađeni Scan 4.3 programskim sustavom. Ispitivanja su učinjena prije početka rehabilitacije i godinu dana nakon terapije. Rezultati pokazuju značajno produljenje latencije vala N 135 u djece s disleksijom nakon monokularne i binokularne stimulacije i obradu podataka središnjim okcipitalnim kortikalnim područjem. Dvanaestero djece s disleksijom pokazuje značajnu funkcijsku asimetriju tijekom monokularne stimulacije, a kod desetero djece vidljiv je i slab centralni kompenzacijski učinak binokularne aktivacije. Godinu dana nakon rehabilitacije vidljivo je značajno skraćenje latencije vala N 135 u svih ispitanika s disleksijom, u petero djece značajno je smanjena funkcijska asimetrija tijekom monokularne stimulacije, a kod osmero djece vidljiv je kompenzacijski učinak tijekom binokularne stimulacije
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
Napomena
Rad je objavljen u Zborniku radova 2. Hrvatskog kongresa iz neurorehabilitacije i restauracijske neurologije koji se je održao u Osijeku 1.-5 travnja 2007. godine.
POVEZANOST RADA
Projekti:
207-0000000-2293 - Funkcionalni verbotonalni dijagnostički program za djecu oštećena sluha i govora (Runjić, Nađa, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Poliklinika SUVAG
Citiraj ovu publikaciju:
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- Neuroscience Citation Index
- EMBASE/ Excerpta Medica
- Bowker Int Series data Base