Pregled bibliografske jedinice broj: 312134
Kreativne terapije anksiozno-depresivnog sindroma u pacijenata s afazijom
Kreativne terapije anksiozno-depresivnog sindroma u pacijenata s afazijom // Neurologia Croatica, 56 (2007), Suppl. 1; 136-136 (podatak o recenziji nije dostupan, kongresno priopćenje, ostalo)
CROSBI ID: 312134 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kreativne terapije anksiozno-depresivnog sindroma u pacijenata s afazijom
(Creative therapies of anxious-depressive syndrome in patients with aphasia)
Autori
Kondić, Ljiljana ; Dulčić, Adinda
Izvornik
Neurologia Croatica (1331-5196) 56
(2007), Suppl. 1;
136-136
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, kongresno priopćenje, ostalo
Ključne riječi
anksiozno-depresivni sindrom; afazija
(anxious-depressive syndrome; aphasia)
Sažetak
U Poliklinici SUVAG rehabilitiraju se bolesnici s afazijom. Program rehabilitacije provodi multidisciplinarni tim. Tijekom govorne terapije često osobe s afazijom postaju depresivne. Naime, nakon početnog poboljšanja u govoru pacijenti uvide da je za daljnja smanjenja govornih teškoća potreban sustavan, dugotrajan rad. Javlja se gubitak volje za rehabilitacijom. Gubitak govorne sposobnosti dovodi do gubitka samopouzdanja, nekad i gubitak samosvijesti. Inače osobe s afazijom doživljavaju niz gubitaka na socijalnoj ljestvici (komunikacijske teškoće u obitelji, teškoće u roditeljskoj ulozi, u bračnoj ulozi, na radnom mjestu, u profesionalnom identitetu). Razinu depresivnosti mjerili smo Backovom skalom depresivnosti. Program suportivne terapije za mlade (mlađe od 50 godina) pacijente s afazijom organiziran je u formi kreativnih radionica, srednje velika grupa. Kreativnošću oblikujemo pozitivno ozračje, podstičemo životvorne komunikacijske obrasce – podržavanje, slušanje, ohrabrivanje, poštivanje, povjerenje, prihvaćanje, pregovaranje. Kreativne terapije djeluju anksiolitički, pomažu u prihvaćanju samog sebe i drugih. Poticaj za organiziranje suportivno-edukacijskih radionica nastao je kao prilog borbi za poboljšanje kvalitete življenja mladih osoba s afazijom, za senzibiliziranje javnosti za teškoće osoba s afazijom i poboljšanje društvenog statusa osoba s invaliditetom.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
Napomena
Rad je objavljen u Zborniku radova 2. Hrvatskog kongresa iz neurorehabilitacije i restauracijske neurologije koji se je održao u Osijeku 1.-5. travnja 2007.
POVEZANOST RADA
Projekti:
207-0000000-2293 - Funkcionalni verbotonalni dijagnostički program za djecu oštećena sluha i govora (Runjić, Nađa, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Poliklinika SUVAG
Citiraj ovu publikaciju:
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- Neuroscience Citation Index
- EMBASE/ Excerpta Medica
- Bowker Int Series data Base