Pregled bibliografske jedinice broj: 311829
Psihosocijalna pomoć primjerena specifičnostima roda i spola - Iskustva stručnjaka Centra za socijalnu skrb Zagreb
Psihosocijalna pomoć primjerena specifičnostima roda i spola - Iskustva stručnjaka Centra za socijalnu skrb Zagreb // Prevencija-(Re)habilitacija-Psihoedukacija - kroz interdisciplinarnost: Knjiga sažetaka / Lopižić, Josip (ur.).
Jasrebarsko: Naklada Slap, 2007. (predavanje, nije recenziran, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 311829 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Psihosocijalna pomoć primjerena specifičnostima roda i spola - Iskustva stručnjaka Centra za socijalnu skrb Zagreb
(Psychosocial help appropriate to gender and sex specificities - Experiences of practitioners in Center for social care Zagreb)
Autori
Rajhvajn Bulat, Linda ; Branica, Vanja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
Prevencija-(Re)habilitacija-Psihoedukacija - kroz interdisciplinarnost: Knjiga sažetaka
/ Lopižić, Josip - Jasrebarsko : Naklada Slap, 2007
Skup
15. godišnja konferencija hrvatskih psihologa: Prevencija-(Re)habilitacija-Psihoedukacija - kroz interdisciplinarnost
Mjesto i datum
Cavtat, Hrvatska, 14.11.2007. - 17.11.2007
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
rodne uloge; psihosocijalna pomoć; centar za socijalnu skrb
(gender roles; psychosocial help; center for social care)
Sažetak
Pružanje psihosocijalne pomoći primjerene specifičnostima roda i spola korisnika počelo se razmatrati tijekom sedamdesetih i osamdesetih godina prošlog stoljeća. U to vrijeme se sve više razvijala borba za prava žena i ljudska prava uopće, a pokrenule su se i grupe samopomoći te pomoći ženama i muškarcima. Rad s muškim i ženskim klijentima doveo je do uvida u njihovu različitost, kako u vrstama i manifestacijama poteškoća, tako i u načinu suočavanja s njima. Dosadašnja istraživanja i praksa su pokazali da što prikladnije pristupimo klijentima s obzirom na te specifičnosti, veća je vjerojatnost postizanja krajnjeg cilja psihosocijalnog tretmana – osnaživanje klijenta i uspješnije nošenje s teškoćama i problemima na koje nailazi. Pružanje psihosocijalne pomoći primjerene specifičnostima spola i roda vodi računa o razlikama i sličnostima među spolovima korisnika pri izražavanju teškoća i problema, te s obzirom na zdravlje i potrebu za socijalnom skrbi (van Oosten i van der Vlugt, 2004.). Temeljno načelo pružanja pomoći primjerene specifičnostima rodnih uloga i spola jest uočavanje, analiza i interpretacija problema klijenta s ciljem da se klijent točnije usmjeri (van Oosten i van der Vlugt, 2004.). U radu će biti prikazani rezultati istraživanja provedenog na prigodnom uzorku ispitanika u Centru za socijalnu skrb Zagreb, u listopadu 2007. godine. Cilj istraživanja je bio ispitati stav stručnih suradnika prema rodnim ulogama te specifičnosti njihova iskustva u radu s klijentima muškog, odnosno ženskog spola. Upitnik korišten u istraživanju sastojao se od kvantitativnog (prilagođena Skala za ispitivanje stavova o jednakosti spolnih/rodnih uloga, Jugović, 2004.) i kvalitativnog dijela (set otvorenih pitanja koja se odnose na osobna iskustva s korisnicima različitog spola). Rezultati će biti komentirani s obzirom na važnost prilagođavanja socijalne djelatnosti specifičnostima roda i spola korisnika.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija, Socijalne djelatnosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
066-0661686-1431 - Djeca, mladi, obitelji i socijalni razvoj Hrvatske (Ajduković, Marina, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Pravni fakultet, Zagreb