Pregled bibliografske jedinice broj: 310787
Ivan Šubašić i Juraj Šutej pod paskom Ozne
Ivan Šubašić i Juraj Šutej pod paskom Ozne // Časopis za suvremenu povijest, 2. (2007), 339-366 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 310787 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Ivan Šubašić i Juraj Šutej pod paskom Ozne
(Ivan Šubašić and Juraj Šutej Under the Supervision of the State Security Police)
Autori
Radelić, Zdenko
Izvornik
Časopis za suvremenu povijest (0590-9597) 2.
(2007);
339-366
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
Ivan Šubašić; Juraj Šutej; Hrvatska seljačka stranka; Ozna; Udba; Komunistička partija Jugoslavije; Jugoslavija; Hrvatska; Zagreb
(Ivan Šubašić; Juraj Šutej; Croat Peasant party; OZNA; UDBA; Communist Party of Yugoslavia; Yugoslavia; Croatia; Zagreb)
Sažetak
U članku je prikazano kako je Odjeljenje za zaštitu naroda (OZN), obavještajna i sigurnosna služba komunističkih vlasti, nadziralo i uhodilo prvake Hrvatske seljačke stranke Ivana Šubašića i Juraj Šuteja. Istraživanje je temeljeno na izvješćima Ozne, koji se čuvaju u Hrvatskome državnom arhivu u Zagrebu, a manjim dijelom i na literaturi, napose onih autora koji su se bavili međunarodnim odnosima Jugoslavije nakon 1945. Isprepliću se dvije razine: visoka politika, jer riječ je o ministru vanjskih poslova Ministarskog vijeća DFJ-a i ministru bez lisnice Ministarskog vijeća DFJ-a, i lokalna politika, jer se spominju mnogi neznani dužnosnici i pristaše HSS-a te poneki detalj koji bi mogao biti zanimljiv u otkrivanju svakidašnjice u 1945. godini i nakon nje. KPJ od prvih dana koalicijske vlade DFJ ništa nije htio prepustiti slučaju. U potpunosti kontrolirajući sve poluge vlasti, a napose Oznu, koja je bila gotovo u potpunosti popunjena komunističkim kadrovima, nastojao je saznati sve pojedinosti o svojim partnerima u vladi. U Hrvatskoj je jedini mogući komunistički suparnik ili partner bio HSS, pa su Šubašić i Šutej, kao mogući predvodnici povratka te stranke na političku scenu bili pod neprestanom nadzorom, od prisluškivanja do neprestane fizičke pratnje. KPJ je želio nametnuti svoj politički monopol. Zato je htio saznati namjere svojih neželjenih saveznika i onemogućiti ih da privremeno i taktičko prigušivanje komunističkih revolucionarnih ciljeva i spremnost na formalni kompromis organiziranjem višestranačkih skupštinskih izbora ne iskoriste za obnovu i okupljanje organizacijskih i kadrovskih ostataka HSS-a u Hrvatskoj.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filozofija
POVEZANOST RADA
Projekti:
019-0190609-0582 - Vlast i društvo: komunistički sustav u Hrvatskoj 1945.-1990. (Radelić, Zdenko, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Hrvatski institut za povijest, Zagreb
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Emerging Sources Citation Index (ESCI)
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- America: History and Life
- Historical Abstracts
- Central and Eastern European Online Library (CEEOL)
- Hrvatska bibliografija