Pregled bibliografske jedinice broj: 309880
Primjena prirodnih zeolita u trećem stupnju obrade otpadnih voda
Primjena prirodnih zeolita u trećem stupnju obrade otpadnih voda // Znanstveno-stručni skup Tehnologije obrade voda : zbornik radova = Water treatment technologies : proceedings / Salopek, Branko (ur.).
Zagreb: Akademija tehničkih znanosti Hrvatske (HATZ), 2007. str. 30-33 (poster, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 309880 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Primjena prirodnih zeolita u trećem stupnju obrade otpadnih voda
(Application of natural zeolites in tertiary wastewater treatment)
Autori
Trgo, Marina ; Perić, Jelena ; Vukojević Medvidović, Nediljka ; Nuić, Ivona
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Znanstveno-stručni skup Tehnologije obrade voda : zbornik radova = Water treatment technologies : proceedings
/ Salopek, Branko - Zagreb : Akademija tehničkih znanosti Hrvatske (HATZ), 2007, 30-33
Skup
Znanstveno-stručni skup Tehnologije obrade voda
Mjesto i datum
Zadar, Hrvatska, 21.10.2007. - 23.10.2007
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
prirodni zeolit; otpadna voda; olovo; cink
(natural zeolite; wastewater; lead; zinc)
Sažetak
Neprekidno ugrožavanje i smanjenje kakvoće vode u prirodi dovelo je do postavljanja visokih zahtjeva za pročišćavanje otpadnih voda prije njihova ispuštanja u okoliš. Najveći izvor otpadnih voda opterećenih različitim štetnim tvarima pa tako i teškim metalima dolazi iz industrije, što prisiljava industrijske proizvođače na modifikacije tehnoloških procesa i uvođenje naprednih metoda obrade otpadnih voda. Otpadne vode onečišćene teškim metalima se mogu obraditi klasičnim fizikalno-kemijskim postupcima kojima se vrlo često koncentracija ne uspijeva smanjiti ispod maksimalno dopuštene. Istraživanja su pokazala da se teški metali iz otpadnih voda mogu uspješno ukloniti na prirodnim zeolitima, koji su rasprostranjeni u prirodi i jednostavno se eksploatiraju. U ovom je radu ispitan utjecaj izvedbe eksperimenta (šaržni postupak i postupak u koloni) na uklanjanje iona olova i cinka iz vodenih otopina na kemijski aktiviranom prirodnom zeolitu klinoptilolitu. Utvrđeno je da izvedba eksperimenta utječe na vrijednosti kapaciteta zeolita što je naročito izraženo za cink. To se može pripisati mehanizmu koji određuje prijenos tvari kod pojedine eksperimentalne izvedbe. Prednost izvedbe u koloni je u tome što se zeolit može regenerirati i tako koristiti za više radnih ciklusa izmjene i ciklusa regeneracije bez smanjenja kapaciteta. Voda nakon obrade se može ponovno upotrijebiti u tehnološkom procesu. Kako se ovim postupkom teški metali potpuno uklanjaju, on nalazi i svoju primjenu u pripremi vode za piće ukoliko je pitka voda onečišćena metalnim ionima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
011-0000000-2239 - Prirodni zeoliti u zaštiti voda (Perić, Jelena, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Kemijsko-tehnološki fakultet, Split