Pregled bibliografske jedinice broj: 309722
Problemi očuvanja diverziteta ptica na području Čulišićke bare u NP "Krka"
Problemi očuvanja diverziteta ptica na području Čulišićke bare u NP "Krka" // Simpozij Rijeka Krka i Nacionalni park "Krka" : prirodna i kulturna baština, zaštita i održivi razvitak : zbornik radova / Marguš, Drago (ur.).
Šibenik: Javna ustanova"Nacionalni park Krka", 2007. str. 379-386 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 309722 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Problemi očuvanja diverziteta ptica na području Čulišićke bare u NP "Krka"
(Problems of the preservation of bird diversity in locality Čulišićke bare (Krka National park, Croatia))
Autori
Mužinić, Jasmina ; Purger, Jenő J.
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Simpozij Rijeka Krka i Nacionalni park "Krka" : prirodna i kulturna baština, zaštita i održivi razvitak : zbornik radova
/ Marguš, Drago - Šibenik : Javna ustanova"Nacionalni park Krka", 2007, 379-386
ISBN
978-953-7406-01-6
Skup
Simpozij Rijeka Krka i Nacionalni park Krka : prirodna i kulturna baština, zaštita i održivi razvitak
Mjesto i datum
Šibenik, Hrvatska, 05.10.2005. - 08.10.2005
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
ptice; zaštita; Čulišićke bare; uvala Podbare; Nacionalni park Krka; Hrvatska
(birds; protection; Čulišićke bare; bay of Podbare; National park Krka; Croatia)
Sažetak
U posljednje vrijeme konzervacijska biologija u svijetu nastoji prirodu vratiti u što je moguće sličniji oblik postojanja iz prošlosti. U Hrvatskoj, jedan od takvih pokušaja odnosi se na obogaćivanje ornitofaune vraćanjem regionalno izumrle ptice, dalmatinskog pelikana, Pelecanus crispus. U okviru multidisciplinarnog projekta osim originalnog gnježđenja u delti Neretve, mogućnost povratka istražuje se i na drugim potencijalnim lokalitetima, kao što je uvala Podbare (Čulišićke bare) na rijeci Krki. Ustanovljavanje ekoloških uvjeta potrebnih za trajnu održivost kolonije dalmatinskog pelikana su obuhvatila istraživanja postojanja predatora koji bi ugrozili legla te antropogenog utjecaja koji bi ugrozio mir ove osjetljive vrste u vrijeme gnjeđženja. Istraživanja su provedena u 2004. i 2005. godini, a ujedno su obuhvatila kvalitativan i kvantitativan sastav ptica u proljetnom, ljetnom i jesenskom razdoblju. Istraživanja predatora provedena su eksperimentalnom metodom, rabljenjem umjetnih gnijezda i legla postavljenih u tri tipa staništa: u tršćaku, močvarnoj te mezofilnoj livadi. Predatori su u najvećem broju slučajeva bile ptice, a najveća predacija bila je u močvarnoj livadi. Istraživanja antropogenog utjecaja pokazala su stalnu prisutnost čovjeka na cijelom području: radovi u polju, šetnje sa psima, prolaženje čamcima kroz tršćak. Paljenje trske i druge vegetacije, sječa šume i šiblja te odbacivanje krutog otpada su vidljivi primjeri grubog narušavanja prirode u zaštićenom području Nacionalnog parka "Krka".
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
101-0531863-2734 - Ptice i čovjekova dobrobit: ornitološki modeli zaštite
Ustanove:
Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti
Profili:
Jasmina Mužinić
(autor)