Pregled bibliografske jedinice broj: 30972
Epidemiologija celijakije u djece Međimurske županije
Epidemiologija celijakije u djece Međimurske županije, 1999., magistarski rad, Medicinski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 30972 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Epidemiologija celijakije u djece Međimurske županije
(Epidemiology of coeliac disease in children of the County of Međimurje)
Autori
Matek, Zrinjka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, magistarski rad
Fakultet
Medicinski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
08.11
Godina
1999
Stranica
102
Mentor
Kolaček, Sanja
Ključne riječi
celijakija; kumulativna incidencija; klinička slika; Međimurska županija
(coeliac disease; cummulative incidence; clinical presentation; County of Međimurje)
Sažetak
Celijakija je kronična bolest tankog crijeva koja se javlja kao posljedica trajne nepodnošljivosti glutena, a histološki je označava atrofija sluznice tankog crijeva. Liječi se doživotnom prehranom bez glutena, koja dovodi do potpune kliničke i histološke remisije. Bolesnici s neliječenom celijakijom izloženi su povećanom riziku razvoja komplikacija, između ostalog i razvoju malignih bolesti. U usporedbi s općom populacijom imaju 43 puta veći relativni rizik za non-Hodgkin limfom tankog crijeva, 13 puta veći relativni rizik za karcinom jednjaka i 10 puta veći relativni rizik za karcinom usta i farinksa. Sve to ukazuje na veliki značaj pravodobnog otkrivanja i poznavanja epidemiologije celijakije. Incidencija klinički jasne celijakije u Europi se razlikuje od područja do područja i iznosi od 0.1:1000 do 3.5:1000. Serološka screening istraživanja pokazala su da je prevalencija još veća i da iznosi i do 1:300. U Hrvatskoj je 80-tih godina provedena studija koja je ispitala učestalost bolnički obrađenih slučajeva, ali većih epidemioloških studija ne postoji.
Cilj našeg istraživanja bio je, stoga, odrediti kumulativnu incidenciju celijakije u djece Međimurske županije tijekom desetogodišnjeg razdoblja (1985-1994) te ispitati kojom kliničkom slikom se bolest najčešće očitovala u trenutku postavljanja dijagnoze.
Metode: U ovo retrogradno ispitivanja uključena su sva djeca s celijakijom rođena na području Međimurske županije tijekom promatranog razdoblja, a isključeni su svi oni rođeni izvan promatranog područja bez obzira gdje im je postavljena dijagnoza.
Rezultati: Kumulativna incidencija celijakije za ispitivano razdoblje u Međimurskoj županiji iznosi 1.9:1000 živorođenih što je bitno više nego se predmnijevalo. Bolest se najčešće očitovala klasičnom kliničkom slikom, ali posljednjih godina uočava se pomak dobi u kojoj se postavljala dijagnoza prema starijim dobnim skupinama. Iz svega navedenog čini se da je celijakija jedna od najčešćih kroničnih bolesti u nas. Treba misliti na nju, aktivno je tražiti i liječiti kako bi se spriječio razvoj ozbiljnih komplikacija.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti