Pregled bibliografske jedinice broj: 309630
Konceptualnosemantički aspekti prototipnih struktura s bezličnim i obezličenim glagolima i njihove sintaktičke implikacije
Konceptualnosemantički aspekti prototipnih struktura s bezličnim i obezličenim glagolima i njihove sintaktičke implikacije // Sintaktičke kategorije. Zbornik radova znanstvenoga skupa s međunarodnim sudjelovanjem Hrvatski sintaktički dani / Kuna, Branko (ur.).
Osijek : Zagreb: Filozofski fakultet – Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje, 2007. str. 21-50 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 309630 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Konceptualnosemantički aspekti prototipnih struktura s bezličnim i obezličenim glagolima i njihove sintaktičke implikacije
(Conceptual semantic aspects of prototypical structures with impersonal and impersonalized verbs and its syntactic implications)
Autori
Belaj, Branimir
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Sintaktičke kategorije. Zbornik radova znanstvenoga skupa s međunarodnim sudjelovanjem Hrvatski sintaktički dani
/ Kuna, Branko - Osijek : Zagreb : Filozofski fakultet – Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje, 2007, 21-50
ISBN
978-953-6456-76-5
Skup
Hrvatski sintaktički dani
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 11.05.2006. - 12.05.2006
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
lične strukture; bezlične strukture; obezličene strukture; konceptualna semantika;
(personal; impersonal structures; impersonalized structures; conceptual semantics; subject)
Sažetak
U članku se najprije metodološkim aparatom kognitivne gramatike analiziraju i određuju značenjski aspekti nekih prototipnih sintaktičkih struktura s bezličnim i obezličenim glagolima tipa Kiši. Kišilo je. Priča se... nasuprot njihovoj ličnoj upotrebi, čime će se pokazati da su sintaktičke anomalije takvih glagola snažno semantički motivirane. U ovom se članku semantičko polje ostvareno bezličnim i obezličenim glagolima kao predikatima definira kao konceptualno teško dostupno, nejasno i teško odredivo semantičko polje sa snažno topikaliziranom procesualnošću koja apsorbira, a samim tim defokusira i detopikalizira svoje aktante. Potom se uvođenjem različitih sintaktičkih indikatora- cirkumstanata - osporava tvrdnja hrvatskih gramatika da tip bezličnih glagola s implicitnim subjektom, odnosno bezličnih glagola u 3. licu jednine prezenta (Kiši. Sniježi. Pada. itd.), može uvijek referirati i na ličnu i na bezličnu uporabu. Klasifikacijom glagola toga tipa pokazat će se da se neki od njih (s tvorbeno nezalihosnim subjektom) češće upotrebljavaju lično, a drugi (s tvorbeno zalihosnim subjektom) češće bezlično, čime će se potencirati razlika između ličnog / bezličnog kao primarno semantičko - pragmatičke kategorije i subjektnog / besubjektnog kao isključivo formalne, sintaktičke kategorije. Drugim riječima, pojmovi ličnog i bezličnog smatrat će se topikalizatorom, odnosno detopikalizatorom sintaktičke kategorije subjekta.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
122-1301049-0606 - Kognitivno lingvistički pristup polisemiji u hrvatskome i drugim jezicima (Brdar, Mario, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Osijek