Pregled bibliografske jedinice broj: 309554
Obradba emulzija mineralnog ulja i vode metodom elektrokoagulacije
Obradba emulzija mineralnog ulja i vode metodom elektrokoagulacije // MAZIVA 2007 Zbornik sažetaka / LUBRICANTS 2007 Symposium abstracts / Legiša, Ivo (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo za goriva i maziva, 2007. (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 309554 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Obradba emulzija mineralnog ulja i vode metodom elektrokoagulacije
(Mineral oil and and water emulsion treatment by electrocoagulation method)
Autori
Vidović, Elvira ; Jukić, Ante ; Milinković, Marko ; Bobić, Vedranka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
MAZIVA 2007 Zbornik sažetaka / LUBRICANTS 2007 Symposium abstracts
/ Legiša, Ivo - Zagreb : Hrvatsko društvo za goriva i maziva, 2007
Skup
40. stručno-znanstveni skup Maziva
Mjesto i datum
Pula, Hrvatska, 24.10.2007. - 26.10.2007
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
emulzija mineralnog ulja i vode; elektrokoagulacija
(mineral oil and water emulsion; electrocoagulation)
Sažetak
Emulzije ulja i vode široko se upotrebljavaju u metalo-prerađivačkoj industriji, budući da objedinjuju korisna svojstva mazivosti, zaštite od korozije, hlađenja i čišćenja površina. S vremenom, zbog izlaganja mehaničkim naprezanjima, visokim radnim temperaturama i mikroorganizmima u okolišu, emulzije više ne zadovoljavaju postavljene zahtjeve i potrebno ih je na odgovarajući način zbrinuti. Pri tome se mora poštovati zakonodavstvo o zaštiti okoliša jer su otpadne emulzije otrovne zbog visokog sadržaja ulja, metala i drugih spojeva, kao što su emulgatori i druge površinski aktivne tvari, biocidi i inhibitori korozije. U radu je opisana obradba emulzija mineralnoga ulja i vode metodom elektrokemijske koagulacije, odnsno elektrokoagulacije (EC). Budući da koagulat nastaje in situ elektrokemijskom oksidacijom odgovarajuće anode nije potrebno dodavanje metalnih soli ili polimera uobičajeno upotrebljavanih za apsorpciju i razbijanje stabilnih emulzija, uklanjanje metala, koloidnih čestica, te topljivih anorganskih zagađivala. Procesi su provođeni šaržno, u reaktoru s aluminijevim elektrodama i uz dodatak NaCl radi povećanja električne provodnosti otopine. Međuovisnost koncentracije soli i provodnosti emulzije utvrđena je zasebnim eksperimentima. Istražen je utjecaj jakosti struje i vremena reakcije na učinkovitost razdvajanja emulzija mjerenjem ukupnog organskog ugljika, volumena filtrata, mase izdvojenih nečistoća i promjene mase aluminijevih elektroda. Dobiveni rezultati pokazali su visoku učinkovitost procesa elektrokoagulacije za odvajanje ugljikovodika iz vodene emulzije, > 96 %, izraženo prema sadržaju ukupnih organskih ugljikovodika u vodi, i za sve istražene jakosti struja. Vodena otopina po završetku procesa bila je bistra, bezbojna i bezmirisna. Iskorištenje struje povećava se s povećanjem električne provodnosti otopina i smanjenjem gustoće struje. Elektrokoagulacija se pokazala i kao vrlo brza metoda: vrijeme potrebno za potpuno razbijanje emulzije pri jakosti struje 0, 1 A bilo je 50 minuta, a pri 1, 0 A manje od 10 minuta.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
125-1251963-1980 - Optimiranje svojstava kopolimera procesima usmjerenih radikalskih polimerizacija (Jukić, Ante, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb