Pregled bibliografske jedinice broj: 309543
Utjecaj sastava i strukturnih svojstava poliolefinskog aditiva na viskoznost mineralnih motornih ulja
Utjecaj sastava i strukturnih svojstava poliolefinskog aditiva na viskoznost mineralnih motornih ulja // MAZIVA 2007 : Zbornik sažetaka = LUBRICANTS 2007 : Symposium abstracts / Legiša, Ivo (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo za goriva i maziva, 2007. str. B2-B2 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 309543 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj sastava i strukturnih svojstava poliolefinskog aditiva na viskoznost mineralnih motornih ulja
(Impact of composition and structural properties of polyolefin additive on viscosity of mineral motor oils)
Autori
Jukić, Ante ; Janović, Zvonimir ; Šoljić, Ivana ; Vidović, Elvira ; Penović, Tomislav ; Joka, Gordana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
MAZIVA 2007 : Zbornik sažetaka = LUBRICANTS 2007 : Symposium abstracts
/ Legiša, Ivo - Zagreb : Hrvatsko društvo za goriva i maziva, 2007, B2-B2
Skup
40. stručno-znanstveni skup Maziva
Mjesto i datum
Pula, Hrvatska, 24.10.2007. - 26.10.2007
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
motorno ulje; viskoznost; poliolefinski aditiv
(motor oil; viscosity; polyolefin additive)
Sažetak
Viskoznost otopina polimernih aditiva u mazivom ulju pretežito ovisi o međudjelovanju između polimera i ulja, koncentraciji i temperaturi, molekulskoj masi i raspodjeli molekulskih masa polimera, a u kopolimerima i o udjelima i strukturnom rasporedu komonomernih sekvencija. Poboljšavala indeksa viskoznosti na temelju kopolimera etilena i propilena (OCP) pretežito su amorfne strukture s masenim udjelom etilena od 40 do 60 %. Veći udjel etilena u kopolimeru povećava indeks viskoznosti otopine, međutim, velike etilenske sekvencije nepovoljno utječu na topljivost kopolimera, posebice pri nižim temparaturama. Stoga, da bi se osigurala dobra primjenska svojstva, raspodjela komonomernih sekvencija u makromolekuli mora biti statistička, a već i male razlike u sastavu i strukturnim svojstvima različitih polimerizacijskih šarži OCP aditiva znatno utječu na viskoznost i mazivost ulja. U ovom radu istražen je i matematički opisan utjecaj sastava i strukture uzoraka različitih šarži komercijalnog OCP aditiva na viskozimetrijsko ponašanje mineralnih mazivih ulja. Viskoznost otopina aditiva u modelnom otapalu određena je kapilarnom viskozimetrijom, sastav i raspodjela komonomernih sekvencija određeni su metodama magnetske rezonancije jezgre (13C NMR) i infracrvene spektrometrije (FTIR), a strukturna svojstva kromatografijom isključenja po veličini (SEC), diferencijalnom pretražnom kalorimetrijom (DSC) i difrakcijom rentgenskih zraka (XRD). Utvrđeno je da već i mali porast molne mase bitno povećava viskoznost OCP otopina, dok sastav kopolimernog aditiva na viskoznost otopina djeluje dvojako ; viskoznost je najmanja za približno ekvimolarne udjele etilena i propilena i povećava s povećanjem udjela pojedinih kopolimera. Međuovisnost sastava, molne mase i viskoznosti otopina aditiva izražena je empirijskom funkcijom izračunatom primjenom Marquardt-Levenbergovog iteracijskog algoritma. Dobiveni rezultati pružaju temelj za uspostavu funkcionalnih međuovisnosti sastava, strukture i primjenskih svojstava, s ciljem dobivanja proizvoda prema zahtjevima tržišta.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
125-1251963-1980 - Optimiranje svojstava kopolimera procesima usmjerenih radikalskih polimerizacija (Jukić, Ante, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
Profili:
Elvira Vidović
(autor)
Tomislav Penović
(autor)
Ante Jukić
(autor)
Zvonimir Janović
(autor)
Ivana Šoljić Jerbić
(autor)