Pregled bibliografske jedinice broj: 309289
Obrada otpadnih voda procesa pasivizacije kotlova elektrodijalizom
Obrada otpadnih voda procesa pasivizacije kotlova elektrodijalizom // Zbornik radova: Tehnologije obrade voda / Salopek, Branko (ur.).
Zagreb: Akademija tehničkih znanosti Hrvatske (HATZ), 2007. str. 137-145 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 309289 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Obrada otpadnih voda procesa pasivizacije kotlova elektrodijalizom
(Boiler pasivation process wastewater treatment by electrodialysis)
Autori
Nesek, Boris ; Zelić, Bruno
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova: Tehnologije obrade voda
/ Salopek, Branko - Zagreb : Akademija tehničkih znanosti Hrvatske (HATZ), 2007, 137-145
Skup
Tehnologije obrade voda
Mjesto i datum
Zadar, Hrvatska, 21.10.2007. - 24.10.2007
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
nitriti; pasivizacija kotlova; otpadne vode; elektrodijaliza
(nitrates; boiler pasivation; wastewater; electrodialysis)
Sažetak
Uobičajeno je da se novi kotlovi i kotlovi nakon kemijskog čišćenja zaštite od korozije pasivizacijom, pri čemu se stvara zaštitni magnetitni sloj na stjenkama kotla. Često se za pasivizaciju koristi otopina nitrita. Otpadna voda nakon pasivizacije ne može se ispuštati u Sustav javne odvodnje jer ne zadovoljava uvjete propisane Pravilnikom o graničnim vrijednostima pokazatelja, opasnih i drugih tvari u otpadnim vodama (NN 40/99 i 6/01) zbog visoke koncentracije nitrita koja je uobičajeno 40 puta veća od maksimalno dopuštene koncentracije (MDK) od 10 mg dm-3. Stoga je otpadne vode procesa pasivizacije prije ispuštanja u prijemnike potrebno obraditi. Danas se takove vode odvoze na zbrinjavanje i/ili daljnju obradu što značajno utječe na ukupnu cijenu čišćenja kotlova. U ovom radu je istražena mogućnost in situ obrade otpadnih voda procesa pasivizacije elektrodijalizom. Elektrodijaliza je jedinična operacija u kojoj se elektrotransport iona odvija kroz polupropusne membrane pod utjecajem napona u električnom polju. Kao procesna jedinica može djelovati samostalno, ali danas ima sve širu primjenu i kao integrirani dio procesa, posebice procesa obrade pitkih i otpadnih voda, s ciljem povećanja učinkovitosti i ekonomičnosti procesa. Proveden je šaržni proces elektrodijalize u svrhu uklanjanja nitrita iz modelne otpadne vode procesa pasivizacije. U svim pokusima početna koncentracija modelne otopine nitrita bila je oko 400 mg dm-3 što odgovara uobičajenoj koncentraciji nitrita u otpadnim vodama procesa pasivizacije. Analiziran je utjecaj površine membrana elektrodijalitičke ćelije na učinkovitost i ekonomičnost procesa, kao i primjena elektrodijalize u smanjenju volumena otpadnih tokova procesa pasivizacije. Pri tome je učinkovitost uklanjanja nitrita u svim pokusima bila veća od 98 %, odnosno koncentracija nitrita u obrađenoj otpadnoj vodi bila je manja od 8 mg dm-3 što je ispod vrijednosti MDK. Dodatno se procesom elektrodijalize volumen otpadne vode onečišćene nitritima smanjio do 20 puta u odnosu na početni volumen.
Izvorni jezik
Engleski
Znanstvena područja
Drvna tehnologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
125-1252086-2793 - Biokatalizatori i biotransformacije (Vasić-Rački, Đurđa, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
Profili:
Bruno Zelić
(autor)